Топ Новости >


Во дебата на „360 Степени“, Владо Поповски - универзитетски професор, поранешен министер и учесник во подготовката на многу легислативни решенија, зборуваше за носењето на Законот за употреба на јазиците и одговорноста за процедурата во која беше донесен, како и обврската на претседателот за негово потпишување.

Тој лоцираше одговорност и кај претседателот на Собранието, Талат Џафери и кај претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, но беше дециден дека најголемата одговорност во моментов е кај претседателот Иванов.
- „Иванов мора да потпише, според Уставот. Не може да води политика“, дециден е во оценката Поповски.Поповски вели дека Џафери направил грешка во чекори со повикувањето на пратениците да поднесуваат амандмани, бидејќи претходно требало да се разгледаат забелешките од Иванов.

- Но, повторното изгласување на законот значи и де факто и де јуре неприфаќање на забелешките од претседателот и тој мора да се помири со таа процедура и да го потпише законот, бидејќи во спротивно го крши Уставот - рече Поповски.

Тој вели дека Иванов создава институционална криза со тоа што го крши Уставот, излегува надвор од уставноправната рамка и влегува во политичка рамка, свесен дека Собранието нема двотретинско мнозинство за импичмент.


Извор: 360степени.мк

 


За казнивоста на нарачателите

Една година по насилството во Собранието на 27 април, извршителите во затвор, но не и нарачателите - анализа на 360 степени

Повеќе

Што и правиме на Земјата

Планетата Земја враќа со иста мерка (ВИДЕО)

Повеќе

После чиста препорака следува датум

Заедничка прес конференција на Премиерот Заев со Еврокомесарот Хан по повод предавањето на Извештајот на Европската Комисија со чиста препорака за напредокот на Македонија кон членство во ЕУ

Повеќе

Антикорупциски мрзи

Што оставија несработено членовите на Антикорупсиската Комисија

Повеќе

Исус е спасен

Како изгледа спасувањето на Исус

Повеќе

Гуш и бац

Посветено на Светскиот ден на Аутизмот

Повеќе

Ние сме лоповска држава

Изјава на граѓанин за  учеството на граѓанинот во одлучувањето на локално и централно ниво, направена од „Цивил МК“

Повеќе

Фчерашни со урнебесно видео

Фчерашни есклузивно ни покажуваат што се случуваше во Собранието на РМ

Повеќе

Иванов го крши уставот

Владо Поповски на 360 степени: Џафери направи грешка во чекори, но целата одговорноста е кај Иванов кој го крши Уставот

Повеќе

Трка на мирот во Гевгелија

Гевгелиски ученици го понесоа Факелот на мирот 

Повеќе


 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.