Топ Новости >


Писмо со благодарност до граѓанството од новинарот, колумнист и публицист, растурач на мракот на социјалните мрежи - Бранко Тричковски:

Како Катарина Вит во пируетите и рицбергерите за шестка, како Надја Команечи за чиста десетка на греда, како Бубка во рекордните скокови со стап, као Мајкл Џордан во играта за петиот прстен, како Пеле и екипата во Мексико 1970, како Федерер на Вимблдон, како Рудиша на 800 метри и Усеин Болт на стотка, како Новогодишен концерт под Лорин Мазел, како февруарски поход во октомври...

Го видовме највелелепното издание на граѓанството за кое мислевме дека е мртво. Но, не како хир или како некаков дневен изблик на чувства, реакции и проекции, туку како резултат на долгото и бавно и мачно зреење, исполнето со неверојатни жртви и трпенија, на скришното, а понекаде и јавно негуваните надежи, на преземените ризици, на храброста...

Ние вчера ја видовме Вит во најдоброто издание, но само таа и нејзиниот газ знаат колку пати го избришале мразот, само Сергеј знае колку стапови скршил Бубка, само мајка му на Џордан знае колку патики искинал син и' пред да отиде по своите милиони кај "булсите".
Јас, кој милион пати и тоа многу жестоко, сум го критикувал тоа граѓанство, му се поклонувам во најубавото утро во последните тринаесет години, до земја му се поклонувам, меѓу другото и затоа што неговиот подвиг покажува дека мојата работа не била сосема бесмислена. Испраќам и највисоки адмирации до Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, кој со сите слабости и проблеми, успеа политички да го артикулира и предводи овој историски пресврт. До Заев, се разбира, лидерот кој со својата енергија, храброст и визија, со неверојатниот микс од страст, ширина, острина и топлина, низ бројни жртви тешки маки, успеа да го покрене заринканиот брод на Македонија.

Не ми е работа, но не можам, а да не испратам најтопли благодарности до меѓународниот фактор, посебно до господата Прибе, Ванхојте и Фуере, до претставниците на американската администрација, господата Хојт Ји и Бејли и до многу други кои ни' помогнаа да ги симне ракавиците и убаво да го измлатиме Злото, еве ми јавуваа од Ургентниот центар дека починало.

Ете, дочекавме смрт на еден пациент по кој нема да викаме "слава му", туку "фала богу."

 

Автор: Бранко Тричковски

 


Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

Започна „пеколниот“ судски јануари за предметите кои ги води СЈО

Со закажани 34 рочишта по предметите од т.н. „бомби на „Т“ СЈО ќе ги „тресе“ поранешните функционери од власта за обвиненија од негова надлежност

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 10 години од траѓичната смрт кај Блаце

Цвеќе и наклон за борецот 

Повеќе

Ново тресење на земјиштето во Дојранско

На првиот ден од Божиќ регистрирани три земјотреса во близина на Дојранското езеро, а на Бадник уште два со помал интензитет

Повеќе

25-ти јубилеен Коледарски Хепенинг 2018

Со бадников оган, сценски настап на локални изведувачи и голем огномет одбележан годинашниот коледарски хепенинг во Гевгелја

Повеќе

Вечерва нов земјотрес од 3,5 степени почувствуван во Гевгелија

Уште еден потрес на земјиното тло во Грција го почувствува и југот на Македонија, во радиус од 30 километри од епицентарот кој се наоѓа на грчка територија 

Повеќе

Нови сметки за вода од јануари 2018 за гевгеличани

Комуналните услуги пониски за 1,34 денари по метар кубен

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.