Топ Новости >


Новинарите вечерта по затворањето на гласачките кутии во неделата известија дека во белиот дворец е само вратарот, тие и бате Геле – најголемиот фан на дон Саше. Но, горе по спратовите на кичестиот дворец сепак биле повеќемина од друшките на нивниот Луј.

Моите извори тврдат дека тој, „величенствениот“, седел сам во огромниот кабинет и не примал никого. Некаде околу 15-тина минути пред 22 часот повикал само еден од аналитичкиот центар и го прашал точно да му каже какви резултати добиваат. Добил куса, но точна информација – катастрофални се.

„Што значи катастрофални, за Скопје какви се“ наводно прашал Груевски. „Катастрофа“ добил одговор пред да добие дозвола да замине од кабинетот на вождот.
Горде и Миле се шуткале во канцеларите и грицкале нокти очекувајќи барем зрак надеж дека не е се така катастрофално.

Илија Димовски наводно се одважил да коментира за кандидатурата на Тарчуловски дека им била погубен чекор, но дека Мијалков така решил и ги убедувал дека ќе се уверат дека Хашкиот затвореник е адут за победа.

Спиро Ристовски околу 22 часот се пожалил дека го боли глава и си заминал од дворецот, а истото го сторил и Влатко Ѓорчев.
Мијалков во стилот на голем шеф дошол со двајцата синови по затварањето на кутиите, се провретеле извесно време вели нашиот извор. И со нив Груевски не бил расположен да се сретне па и тие набрзо си заминале откако најстариот сфатил дека им се случил дебакал.

Сите освен Влатко заминувале низ подрумските гаражи за да ги одбегнат медумите и камерите оти оваа ноќ не им било до сликање.

Тодоров наводно воопшто и не дошол вечерта во штабот.

Ете вака отприлика војводите кои цела деценија се кочопереа и правеа се што ке им прдне на памет забегани во моќта што им ја даде нивниот наредбодавец кому тие верно му коленичеа. Вака некако било во најстрашната за нив ноќ во партискиот дворец. Ноќ на побегуљи и дотолчен лидер затворен сам во неговиот партиски кабинет.

П.С.

Сигурно има уште многу пикантерии од дешавките во помрачената атмосфера во шампитата. Имав дилема да не е ситење да им објавиме, но сепак после се што правеа народот чинам заслужува да подразбере како војводите доживуваат пораз кога не се во состојба да наместат победа.

 

Автор: Ацо Кабранов

Извор: Либертас.мк


Стартуваше проектот за уредување на Динќут

Со средства од ЕУ од програмата за меѓугранична соработка општина Гевгелија како партнер со Агенцијата за развој од Банско ќе го уредува туристичкиот и спортски локалитет Динќут

Повеќе

Празничниот јануари ги намали крадците во Гевгелија

Тоа го потврдува и извештајот на Полициска станица Гевгелија која службено констатирала дека во период од 15.01. до 21.01.2018 година на подрачјето на полициската надлежност, нема регистрирано ниту

Повеќе

Гевгелиските угостители на средба со градоначалникот

Угостителите со локалната самоуправа ќе градат солидна туристичка понуда во Гевгелија

Повеќе

Државна пензија за сите

Оваа мерка е предвидена во владината програма и најверојатно ќе се реализира во следната фискална година

Повеќе

Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.