Топ Новости >

 


 

Иницијативата за собирање потписи во секое населено место против населувањето мигранти, кои не постојат, е всушнист иницијатива за пребројување на сигурните гласачи на партијата пред претстојните локални избори.

Ова е веќе испробан метод од времето кога се собираа потписи во 2005 година за распишување референдум против новата територијална поделба на општините.

Сите што се потпишуваат оставаат свое име презиме адреса на живеење и број на лична карта, па во време на кампања секој од потпишаните се повикува да излезе и да гласа за каузата на партијата.

Овој метод е и одлична алатка за контрола и увид во работата на секое од општинските раководства на партијата но истовремено и за вршење притисок врз оние што не се потпишуваат а добиле некаква услуга или привилегија од партијата. Односно за обележување на неподржувачите и на неопределените.

СДСМ не треба да ја потценува таквата мобилизација за "одбрана од мигрантите" и можеби треба да почне да собира потписи за распишување на референдум за формирање на посебно судско одделение кое ќе ги суди обвинетите од СЈО или референдум за забрана за користење на историското име ВМРО во името на било која партија. Така и СДСМ ќе ги мобилизира целосно своите активисти на теренот.

Фејсбук статус на Ѓорѓи Спасов


 

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

Започна „пеколниот“ судски јануари за предметите кои ги води СЈО

Со закажани 34 рочишта по предметите од т.н. „бомби на „Т“ СЈО ќе ги „тресе“ поранешните функционери од власта за обвиненија од негова надлежност

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 10 години од траѓичната смрт кај Блаце

Цвеќе и наклон за борецот 

Повеќе

Ново тресење на земјиштето во Дојранско

На првиот ден од Божиќ регистрирани три земјотреса во близина на Дојранското езеро, а на Бадник уште два со помал интензитет

Повеќе

25-ти јубилеен Коледарски Хепенинг 2018

Со бадников оган, сценски настап на локални изведувачи и голем огномет одбележан годинашниот коледарски хепенинг во Гевгелја

Повеќе

Вечерва нов земјотрес од 3,5 степени почувствуван во Гевгелија

Уште еден потрес на земјиното тло во Грција го почувствува и југот на Македонија, во радиус од 30 километри од епицентарот кој се наоѓа на грчка територија 

Повеќе

Нови сметки за вода од јануари 2018 за гевгеличани

Комуналните услуги пониски за 1,34 денари по метар кубен

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.