Топ Новости >

Референдумите - измислена закана за партиско калкулантство

  • Сабота, Сеп 09 2017


Пратеникот Павле Богоевски со свое видување за референдумската треска по општините, кои досега, како по директива носат исти одлуки - референдумот против бегалците да се одржи на денот на изборите 15 октомври. Еве го ставот на пратеникот Богоевки:

„дпмне ќе потроши стотици илјади Евра, ќе го прекрши законот и ќе го узурпира изборниот процес за буквално 5 бегалци.

До овој момент, Советниците на дпмне имаат изгласано одржување на локални референдуми во Гевгелија, Битола, Кочани, Карпош, Штип, Гази Баба, Кавадарци и Прилеп.

Датумот на референдумите е ист со тој на локалните избори, 15ти Октомври. Темата кај сите е иста - дали општината треба да дозволи изградба на бегалски кампови на својата територија?

дпмне тврди дека единствена причина за избраниот датум е да се избегнат дополнителни трошоци.

Се разбира и тоа, како и се' останато поврзано со овие референдуми е лага. Трошоците за локалниот референдум се на товар на општината. Референдумот е различен процес од изборниот, бара засебни одбори и организација. Поради тоа, трошоците нема да се намалат за ниту еден денар доколку референдумот се спои со локалните избори.

Настрана фактот што референдумот може да чини до 50,000€ по општина и што е противзаконски општините да носат одлуки за трошење на буџетски сретства во предизборниот период.

Повторно дпмне се обидува да креира реален проблем од измислена закана. После 11 години, груевски остави држава, каде дури ниту бегалците не сакаат да останат. Доказ за тоа е дека од повеќе од милион бегалци кои ги поминаа нашите граници, само пет лица добија признаен статус на бегалец во РМ, а уште единаесет добија супсидијарна заштита.

Не е предвидена изградба на бегалски кампови, ниту е планиран буџет за тоа. Винојуг и Табановце се прифатни центри (а не бегалски кампови), чија функција е само да го администрираат и менаџираат транзитот на бегалците низ Макдонија. Во овој момент, во двата кампа има вкупно 46 лица. Оваа цифра е далеку под сместувачките капацитети на камповите и е дел од подолг тренд на намалуваље на бројот на бегалци и мигранти кои транзитираат низ Македонија.

Најголемиот проблем во целава приказна се омразата и ксенофобијата кои резултираат од нивните дрски лаги и ефтино партиско калкулантство. Тие се отров за секое општество, плодна почва за трајни последици по општествениот менталитет.

Богоевски најави дека „за прв пат по многу долго време, можеби за првпат по нашето осамостојување, ние го дочекавме Денот на независноста во слободна Македонија.

Во таа Македонија не смее да има простор за дилетантско ширење на омраза во партиски цели. На нас останува да се осигураме дека на крајот од денот, секогаш ќе преовладаат вистината и човечноста“.

 

Извор: Фејсбук статус на пратеникот од граѓанскиот сектор Павле Богоевски (малите букви за дпмне се негов избор на пишување)

 


Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

Започна „пеколниот“ судски јануари за предметите кои ги води СЈО

Со закажани 34 рочишта по предметите од т.н. „бомби на „Т“ СЈО ќе ги „тресе“ поранешните функционери од власта за обвиненија од негова надлежност

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 10 години од траѓичната смрт кај Блаце

Цвеќе и наклон за борецот 

Повеќе

Ново тресење на земјиштето во Дојранско

На првиот ден од Божиќ регистрирани три земјотреса во близина на Дојранското езеро, а на Бадник уште два со помал интензитет

Повеќе

25-ти јубилеен Коледарски Хепенинг 2018

Со бадников оган, сценски настап на локални изведувачи и голем огномет одбележан годинашниот коледарски хепенинг во Гевгелја

Повеќе

Вечерва нов земјотрес од 3,5 степени почувствуван во Гевгелија

Уште еден потрес на земјиното тло во Грција го почувствува и југот на Македонија, во радиус од 30 километри од епицентарот кој се наоѓа на грчка територија 

Повеќе

Нови сметки за вода од јануари 2018 за гевгеличани

Комуналните услуги пониски за 1,34 денари по метар кубен

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.