Топ Новости >


Реакција на граѓанскиот активист и експерт за човекови права, Жарко Трајановски за митот на странските инвестиции во Македонија кој станал алатка за перење пари и корупција во високите кругови на власта на ДПМНЕ.
На својот Фејсбук профил тој напиша:

Владата на Грујокио буквално обезбедувала плати за вработените во "странските инвестиции" со буџетски пари, ако е точно дека во просек по 11.000 евра се давале за едно работно место.

"Странските инвеститори" ем експлоатирале, ем влечеле профит ослободени од даноци, ем добивале огромни субвенции. Тука смрди на невидено мито и корупција.
Притоа, владата поарчила стотина милиони евра на "промоција" и "привлекување" (шетање ширум светот).

Ова ќе испадне дека е најголемата кражба на наши пари по "Скопје 2014".
Со наши пари ем ги плаќале вработените, ем се шетале по светот, ем се фалеле дека сме 4-та економија во Европа, ем им овозможиле огромен профит на експлоататорите од кои најверојатно добивале и мито.
И сето тоа го прогласиле за "top secret", за никој да не знае.
И никогаш немаше да ги дознаеме деталите од овие мафијашки зделки ако не ги сменевме од власт.

Затоа, не е доволно само да се обелоденат штетните договори.
Потребно е веднаш да се поведат кривични постапки против мафијашите кои склучувале штетни договори во наше име со кои го оштетиле буџетот за стотици милиони евра!

Мафија на робија, а украдените пари да се вратат кај граѓаните!

 


Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

Започна „пеколниот“ судски јануари за предметите кои ги води СЈО

Со закажани 34 рочишта по предметите од т.н. „бомби на „Т“ СЈО ќе ги „тресе“ поранешните функционери од власта за обвиненија од негова надлежност

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 10 години од траѓичната смрт кај Блаце

Цвеќе и наклон за борецот 

Повеќе

Ново тресење на земјиштето во Дојранско

На првиот ден од Божиќ регистрирани три земјотреса во близина на Дојранското езеро, а на Бадник уште два со помал интензитет

Повеќе

25-ти јубилеен Коледарски Хепенинг 2018

Со бадников оган, сценски настап на локални изведувачи и голем огномет одбележан годинашниот коледарски хепенинг во Гевгелја

Повеќе

Вечерва нов земјотрес од 3,5 степени почувствуван во Гевгелија

Уште еден потрес на земјиното тло во Грција го почувствува и југот на Македонија, во радиус од 30 километри од епицентарот кој се наоѓа на грчка територија 

Повеќе

Нови сметки за вода од јануари 2018 за гевгеличани

Комуналните услуги пониски за 1,34 денари по метар кубен

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.