Топ Новости >


Не го бев видела две и пол години Заев. Вчера се гушнав со него. Од таа близина, ја воочив лузната. Онаа лузна, на челото. Длабока е. Нема никогаш да помине.
И знаете што? Ме преплави некое измешано чувство на мајчинска грижа, сестринско сочуство, ама највеќе - некој длабок срам. Не можев да си објаснам зошто се засрамив.
Да, сите бевме силно вознемирени кога на лажичка ги добивавме вестите од Собрание. Бевме огорчени за жртвите, бевме среќни што не ескалираше ситуацијата, бевме горди на разумот што преовлада и бевме благодарни за конечниот исход. После следеше еуфорија од првите сто дена, локални избори и некаде по пат - заборавивме на крвавите завои. Јас ги заборавив. Затоа се засрамив вчера.
И добро е што останала лузната. Да ме потсети мене и сите нас како, со кого и по која цена, стасавме до ова парче слобода.

FB стаус на Гордана Попсимонова

 


Кривична пријава за надрилекарство за гевгеличанка

Без соодветно образование, без лиценца вршела очни прегледи и одредувала диоптрија на пациенти 

Повеќе

Делегација на Чешката Амбасада и Сенатот на Р.Чешка во Гевгелија

Гевгелиско добредојде за делегација од чешкиот Сенат и Амбасадата на Република Чешка во Гевгелија, предводена од неговата екселенција Мирослав Томан

Повеќе

Прес на Владата по повод чистата препорака за преговори со ЕУ

„Во својот извештај до Европскиот Совет на ЕУ, Европската Комисија предложи кристално чиста, безусловна препорака за почеток на преговорите за Република Македонија“

Повеќе

Симната условеноста за пристапните преговори со ЕУ

Македонија доби чиста препорака за почеток на пристапните преговори од страна на Европската комисија и многу подобрен вординг во однос на претходните извештаи (Жбогар)

Повеќе

Се обновува градскиот парк во Богданци

Општина Богданци ја реконструира пешачката патека во градскиот парк и го враќа првобитниот изглед на паркот

Повеќе

Кривична за поранешен директор на основно училиште во Миравци

Спротивно на законите и одредбите си ја зголемил платата за повисок ранг

Повеќе

Трамп нареди воздушни напади против режимот на Асад

Утринава САД, Британија и Франција започнуваат со воздушни напади на Сирија

Повеќе

За 5 месеци 11 седници на Совет на општина Гевгелија

Со 23 точки на дневен ред денеска (петок 13 април) се одржува 11-та редовна седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Поскапуваат цигарите

Пролетно поскапување на цигарите

Повеќе

Интерпелацијата на Владата одбиена од мнозинството пратеници

Владата ја доби довербата од пратениците, а подносителот на интерпелацијата немаше доволен број аргументи за да ги убеди другите пратеници да гласаат за интерпелација

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.