Топ Новости >

Вмороните се тешко болни луѓе

  • Четврток, Сеп 28 2017


Новинарот, публицист и колумнист Бранко Тричковски на својот фејсбук профил прави анализа на барањата на приврзаниците на поранешната власт за ослободување од прогон на криминалците чија злоупотреба на средствата од граѓаните доведе до подјадување на опшествената супстанца и прераснува во општа катастрофа.

„Аргументацијата што се користи во офанзивата за ослободување на вмронските злосторници од правниот прогон, е убава илустрација на тоа дека социопатите од овој калибар, не се сосема несвесни за злото што го правеле.
Поентата е во тоа што "правењето зло за нив е грешка во пресметките, а не грешен чин (Жижек)".
Тие го ставаат злото на апаратите за испитување на ефектите врз сопствените позиции и потоа носат заклучоци, исто како што и моралот не го земаат како мерка на својата идентификација, туку ја гледаат исклучиво неговата (не)корисност.

Вмороните се пациенти чија болест прераснува во општа катастрофа затоа што секој од нив е пореметена ќелија која ги прекинува врските во општествениот организам и заедно со другите водат во комплетна дезинтеграција на општествената супстанција (Жижек: Како да се чита Лакан).“

Фејсбук пост на Бранко Тричковски

На ова коментираше Љупчо Сиљановски:
„Свесни се, уште како се свесни за своето зло. Но зошто уште еднаш да не се потсетат на мотивите за чинење зло? Некој ги мотивираше, со години, деценија цела. Дури и помислата на зло е вовед во злото, така барем вели Достоевски, исто како што помислата на болест е вовед во болеста. Со зол болен свет си имаме работа, Тричкоо!“

 


Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

Започна „пеколниот“ судски јануари за предметите кои ги води СЈО

Со закажани 34 рочишта по предметите од т.н. „бомби на „Т“ СЈО ќе ги „тресе“ поранешните функционери од власта за обвиненија од негова надлежност

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 10 години од траѓичната смрт кај Блаце

Цвеќе и наклон за борецот 

Повеќе

Ново тресење на земјиштето во Дојранско

На првиот ден од Божиќ регистрирани три земјотреса во близина на Дојранското езеро, а на Бадник уште два со помал интензитет

Повеќе

25-ти јубилеен Коледарски Хепенинг 2018

Со бадников оган, сценски настап на локални изведувачи и голем огномет одбележан годинашниот коледарски хепенинг во Гевгелја

Повеќе

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.