Топ Новости >


А бе да не постоеше, ќе мораше да го измислиме! Никој на светот нема претседател кој толку добро ја познава античката историја, посебно од аспект на потеклото на имињата.

Се сеќавате ли на онаа епизода, кога Иванов, тогаш сè уште во својство на надарен професор, на група пријатели им го објаснувал значењето на зборот Пакистан? Оваа држава името го добила кога по една тешка битка, Александар Македонски ги тешел своите војници, велејќи им: „Пак ти стани, пак ти стани“. И оп, ете го името Пакистан! Во таа пригода еден од пријателите го запрашал Иванов да го објасни потеклото на името Курдистан.

Нејсе, тоа е стара приказна. Сега имаме нова. За време на отворањето на новата македонска амбасада во Бразилија, претседателот Иванов добил напад на инспирација (фактор Боцевски) и на индискиот амбасадор во Бразил му објаснил дека зборот Македонија потекнува од Индија. Била наречена „Маа Ки Дунија“ (Maa Ki Duniya), а потоа Римјаните ја нарекле Македонија.

Индискиот амбасадор бил шокиран и толку пријатно изненаден, што веста ја споделил на Твитер и така сега целиот свет знае за откритието на нашиот генијален Ѓорге Иванов. Инаку, откритието има и историско и многу сериозно политичко значење, бидејќи досега верувавме дека зборот Македонија има врска со Александар Македонски, а сега сфаќаме дека зборот го оформиле Римјаните.

Чекај сега, тука нешто не ми е јасно... Александар не бил Македонски? Оти, Римјаните, нели, доаѓаат после античките Македонци и Грци. Уф, па ова е генијален изум! Ако оваа наша Македонија е римска, а не античка, тогаш ние немаме никаков проблем со Грците. Имаме малку проблем са собом, ама тоа е друго прашање.

Затоа, не чекајте, веднаш јавујте се кај Нимиц, кај Могерини, кај Хан, кај Коѕијас, кај кого ќе ви текне и давајте нов предлог за името – Република Маакидунија! И право да ви кажам, на прво слушање, ако се подеси акцентот (Маакидунија), ова личи на валандовско-струмичка верзија на нашето уставно име. Маа разбираш?

 

Автор: Бранко Геровски

Извор: Плус Инфо


Стартуваше проектот за уредување на Динќут

Со средства од ЕУ од програмата за меѓугранична соработка општина Гевгелија како партнер со Агенцијата за развој од Банско ќе го уредува туристичкиот и спортски локалитет Динќут

Повеќе

Празничниот јануари ги намали крадците во Гевгелија

Тоа го потврдува и извештајот на Полициска станица Гевгелија која службено констатирала дека во период од 15.01. до 21.01.2018 година на подрачјето на полициската надлежност, нема регистрирано ниту

Повеќе

Гевгелиските угостители на средба со градоначалникот

Угостителите со локалната самоуправа ќе градат солидна туристичка понуда во Гевгелија

Повеќе

Државна пензија за сите

Оваа мерка е предвидена во владината програма и најверојатно ќе се реализира во следната фискална година

Повеќе

Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

 

Стартуваше проектот за уредување на Динќут

Со средства од ЕУ од програмата за меѓугранична соработка општина Гевгелија како партнер со Агенцијата за развој од Банско ќе го уредува туристичкиот и спортски локалитет Динќут

Повеќе

Празничниот јануари ги намали крадците во Гевгелија

Тоа го потврдува и извештајот на Полициска станица Гевгелија која службено констатирала дека во период од 15.01. до 21.01.2018 година на подрачјето на полициската надлежност, нема регистрирано ниту

Повеќе

Гевгелиските угостители на средба со градоначалникот

Угостителите со локалната самоуправа ќе градат солидна туристичка понуда во Гевгелија

Повеќе

Државна пензија за сите

Оваа мерка е предвидена во владината програма и најверојатно ќе се реализира во следната фискална година

Повеќе

Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.