Топ Новости >

Голем граѓански митинг на СДСМ во живо

  • Недела, Окт 08 2017


Во моментот во Скопје започнува големиот граѓански митинг на СДСМ и коалиционите партнери пред зградата на Владата во Скопје, со пораките за новите луѓе кои носат „Живот во Македонија за сите!“

Летаат лајкови, срциња и бројни нови приклучоци на социјалните мрежи.

Погледнете ја реката народ кои од декември 2016 ја дишат слободата и новиот живот кој доаѓа во Македонија со ослободувањето на остатоците и отпадоците од победениот режим, за да можат централната и локалните власти да се посветат на активностите за подобар живот во Македонија.

Погледнете, ако не сте таму, каков живот не' очекува после 15 октомври.

 

Моќта на граѓанскиот збор и коалицијата со граѓаните  помеѓу  СДСМ и коалиционите партнери на овие локални избори беше искажана со првите обраќања од страна на долгогодишни граѓански активисти кои на говорницата ги кажаа своите барања, но и заложбите дека заедно очекуваат и ќе работат за подобар, поздрав и поуспешен Живот за сите во Македонија.

Активистот Никола Писарев уште во првата реченица пред илјадниците насобран народ побара: „Гевгеличани мора да добијат здрава вода без арсен“. На крајот од обраќањето Писарев поентираше:

- „Градот убав пак ќе никне, и сите градови со новите локални самоуправи кои ќе го слушат  гласот на граѓаните и ќе ги остваруваат нивните потреби, ќе никнат пак убави и ослободени од палмите, дрвосечачите, ајкулите... зошто после 15 октомври секаде ќе дојде „Живот за сите во Македонија“.

 


Проектот „ЕУ за тебе“ донираше опрема за гранична полиција - Гевгелија

Видео: Денес во Гевгелија донирана донација вредна 3,7 милиони евра на Министерството за внатрешни работи на РМ од страна на Европската унија 

Повеќе

ДИК во оставка

На првата наредна седница на Собранието на РМ треба да ги констатира нивните оставки

Повеќе

Утре 5 улици од Гевгелија без вода

За утре е најавен прекин на водоснабдување во централното подрачје на Гевгелија

Повеќе

Тројца членови од ДИК поднесоа оставки

Чичаковски, Дума и Милев подлегнаа на јавниот притисок и сами поднесоа оставка 

Повеќе

ДПМНЕ ќе бира нов лидер на 23 декември во Валандово

Вонредниот конгрес за избор на нов лидер на ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово на 22 и 23 декември

Повеќе

Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

 

 

 

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.