Топ Новости >

Привремена забрана за дејност на два угостителски објекти во Гевгелија

  • Понеделник, Ное 27 2017

 


 

Викенд контролите на МВР во соработка со УЈП, Пазарен и Трудов инспекторат во Скопје, Тетово, Гевгелија и Кавадарци извршени во 33 угостителски објекти резултираа со поднесоци на неколку решенија за забрана на дејност и прекршочни глоби.

Во Гевгелија, на еден угостителски објект му е издадено решение за привремена забрана на вршење на дејност во траење од 15 дена, а на друг угостителски објект му е издадено решение за привремена забрана на вршење на дејност во траење од 30 дена.

Во Тетово, МВР соопшти дека на два угостителски објекти им се издадени решенија за привремена забрана за вршење дејност во траење од 30 дена, како и глоби во износ од 500 евра. На трет објект му е издадено решение за привремена забрана на вршење на дејност во траење од седум дена.

Во Скопје извршена е контрола во 15 објекти при што се издадени две решенија за забрана за вршење на угостителска дејност во траење од 30 дена и едно решение за забрана за вршење на угостителска дејност во траење од 10 дена. Изречени се три глоби по Законот за заштита од пушење, а на девет од контролираните објекти им е наложено да ја достават потребна документација до инспекциските служби. Приведени се две лица од кои едното за неоволастено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, а другото лице кое биле малолетно за консумирање алкохол.

При извршените контроли на подрачјето во Кавадарци, на еден угостителски објект му е издадено решение за привремена забрана на вршење на дејност во траење од 15 дена, а на три угостителски објекти им се издадени решенија за привремена забрана на вршење на дејност во траење од 30 дена.

МВР соопшти дека минатиов викенд е спроведена зајакната контрола на возилата при што алкотестирани се вкупно 136 возачи, а кај 21 возач е утврдено присуство на алкохол над дозволеното.

Од МВР најавуваат дека во соработка со другите институции ќе продолжат ваквите контроли и во наредниот период.


 

Проектот „ЕУ за тебе“ донираше опрема за гранична полиција - Гевгелија

Видео: Денес во Гевгелија донирана донација вредна 3,7 милиони евра на Министерството за внатрешни работи на РМ од страна на Европската унија 

Повеќе

ДИК во оставка

На првата наредна седница на Собранието на РМ треба да ги констатира нивните оставки

Повеќе

Утре 5 улици од Гевгелија без вода

За утре е најавен прекин на водоснабдување во централното подрачје на Гевгелија

Повеќе

Тројца членови од ДИК поднесоа оставки

Чичаковски, Дума и Милев подлегнаа на јавниот притисок и сами поднесоа оставка 

Повеќе

ДПМНЕ ќе бира нов лидер на 23 декември во Валандово

Вонредниот конгрес за избор на нов лидер на ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово на 22 и 23 декември

Повеќе

Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.