Топ Новости >

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

  • Четврток, Дек 07 2017


Граѓанската неформална иницијатива „Југоисток против рудниците“ упати повик до граѓаните да им се приклучат во Петок 08.Декември 2017 на голем протестен марш, со цел да се чуе гласот и незадоволството на народот од отварање на рудникот Казандол, кој се наоѓа во атарот на општина Валандово.
За поголема проодност на нивните заложби и барања и пораката „Стоп за Казандол“ тие ги покануваат да им се придружат и жителите на соседните општини: Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран, поради можноста во опсег од 50 километри да се почувствуваат последиците од хемиската обработка на рудите врз природата и условите за живот на населението од овие општини.
Од иницијативата порачуваат: „Да ја стопираме ВЕДНАШ изградбата на овој рудник што се заканува да ни ја уништи животната средина и да ни'ги уништи животите, нам и на нашите поколенија!
СТОП за ЕКО УБИЈЦИТЕ!!!СТОП за КАЗАНДОЛ!!!“

Учесниците на маршот имаат зборно место пред Автобуската станица во Валандово од каде во 12:00 часот ќе започне маршот низ улиците со транспаренти и пораки до надлежните. #СТОПЗАКАЗАНДОЛ

 

Гласот против рудниците се шири и меѓу граѓаните ширум државата кои сакат да порачат дека „во Македонија место за рудници со отворен коп НЕМА“.

Со пораката „СТОП ЗА РУДНИЦИТЕ НА СМРТТА!“ утре, петок, ќе протестираат и граѓани во Скопје кои порачуваат:
Иако живееме во Скопје, негативните последици од рудниците ќе ги чувствуваме и ние. Рудниците се проблем на целата земја! Екстрактивизмот не е живот, тој го уништува животот!

Да покажеме солидарност со нашите сограѓани, да покажеме став ПРОТИВ, да побараме ИТНО СОПИРАЊЕ на изградбата на рудникот! Да се собереме пред Влада на РМ да го покажеме нашиот протест и директно да го доставиме барањето за мораториум на сограѓаните од Југоистокот!

Донесете ги своите транспаренти, пораки и одлучност за СТОПИРАЊЕ НА РУДНИЦИТЕ НА СМРТТА!

 


Проектот „ЕУ за тебе“ донираше опрема за гранична полиција - Гевгелија

Видео: Денес во Гевгелија донирана донација вредна 3,7 милиони евра на Министерството за внатрешни работи на РМ од страна на Европската унија 

Повеќе

ДИК во оставка

На првата наредна седница на Собранието на РМ треба да ги констатира нивните оставки

Повеќе

Утре 5 улици од Гевгелија без вода

За утре е најавен прекин на водоснабдување во централното подрачје на Гевгелија

Повеќе

Тројца членови од ДИК поднесоа оставки

Чичаковски, Дума и Милев подлегнаа на јавниот притисок и сами поднесоа оставка 

Повеќе

ДПМНЕ ќе бира нов лидер на 23 декември во Валандово

Вонредниот конгрес за избор на нов лидер на ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово на 22 и 23 декември

Повеќе

Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.