Топ Новости >

Владата против поскапување на водата во Општините

  • Вторник, Јан 30 2018


Донесени повеќе одлуки на 52-та седница на Владата, меѓу кои и одлука за разрешување на директорот на Агенцијата за алтернативен туризам Александар Донев.

Во своето денешно видео обраќање до медиумите, портпаролот на Владата на РМ, Миле Бошњаковски го објави следново:

- "Владата е против поскапувањето на цената на водата за пиење кон граѓаните и истовремено и препорачуваме на Регулаторната комисија повторно да ја преиспита оваа одлука со која цената се покачува;
- Таксистите не мора повеќе да познаваат англиски јазик за да обавуваат такси дејност;
- Разрешен директорот на Агенцијата за туризам.“

Владата на Република Македонија, од денеска (30.01.2018) ги активира мерките за ублажување на последиците од аерозагадувањето во град Скопје, како резултат на надминување над дозволените 200μg/m3 на мерните станици, изминатите 48 часа.

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.