Топ Новости >

Шилегов со наредба да се отстранат галиите од реката Вардар

  • Среда, Фев 07 2018


Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, деновиве после надојдувањето на Вардар од поројните дождови, дал наредба да се започне со отстранување на галиите од реката Вардар.

„Наредив да започне постапка за дислоцирање на галиите, во тек се постапките како ќе бидат созреани одлуките за носење така ќе бидат објавени“, рече Шилегов.

Шилегов во своето обраќање до медиумите додаде дека насипите и градежниот шут во Вардар ја намалуваат проточноста на реката и со тоа сериозно се зголемува можноста да дојде до непосакувани поплави. На претпријатието „Бетон“ кој е изведувач на панорамското тркало кое е сместено во текот на Вардар, му е наложено да го среди своето градилиште и да обезбеди максимална проточност на коритото во делот на пешачкиот мост.

Градоначалникот на Град Скопје преку медиумите ги повика и сите релевантни државни институции да се вклучат во отстранувањето на штетите од овој проект, со цел да спречат дополнителни трошоци и да се обезбеди сигурноста на граѓаните.


 

Нови директори на СОУ „Јофиф Јосифовски“ и ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Цветан Нелоски е новиот директор на гевгелиското средно училиште, а Снежана Катарова е именувана за директор на ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Повеќе

Закажана осмата седница на Совет на општина Гевгелија

Осмата седница на Советот закажана е за 28 февруари

Повеќе

Заев со почести пречекан во Германија

Црвен тепих и интонирана химна за почесниот гостин премиерот Зоран Заев во Германија

Повеќе

Крадците возвраќаат за мирниот празничен јануари

Во првите три недели од февруари на подрачјето на надлежност на Полициска Станица Гевгелија регистрирани се 20 кражби

Повеќе

Заев утре на средба со Меркел

По средбата во Берлин, германската канцеларка и премиерот ќе одржат заедничка прес конференција

Повеќе

Српската Амбасадорка со Благодарница за општина Гевгелија

Амбасадорката Дивјак искажа уверување за понатамошно пријателство и соработка помеѓу двете земји и интерес за соработка на економски план

Повеќе

Две години условна за Ивона Талевска

Талевска нема да оди во затвор под услов во наредните четири години да не го повтори кривичното дело за кое беше обвинета

Повеќе

Ивона Талевска призна дека затајувала данок

„Признавам вина за дејствијата кои ми се ставаат на товар со обвинителниот акт на СЈО“

Повеќе

Реновирана Детската градинка „Цветови“ во Гевгелија

Претставник на УНХЦР и Министерката за труд и социјала денеска ја посетија градинката и го пуштија во употреба реновираниот дел

Повеќе

Закроени лозјата во чест на Светецот Трифун

За богат род и заштита на лозјата денеска беа закроени лозјата на плантажите во гевгелиско

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.