Топ Новости >

Видео од поплавениот Државен архив

  • Петок, Фев 09 2018

 


Протекува новата зграда на Државниот архив вредна 42 милиони евра. На над 70 милиони државни документи од 12 век наваму им се заканува уништување.

На социјалните мрежи кружи видео од поплавените простории на Државниот архив и изнесувањето на материјалите од просториите.

Вода тече од инсталацијата за струја и од неонките.

Вработените се трудат да изнесат што повеќе документиран материјал додека таванот прокиснува и подот е целосно поплавен.

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.