Топ Новости >

Осмомартовски марш: Заедно можеме! Со љубов за Македонија!

  • Недела, Мар 04 2018


Во пресрет на Денот на жената - 8 март, традиционално жените од СДСМ маршираа во Куманово.

- "Денеска гордо марширавме за да испратиме силна порака - Заедно можеме, заедно сме посилни! Правата на жените во Македонија со години беа уназадувани, но тоа веќе никогаш нема да го дозволиме. Со дела, нови закони и многу почит, новата Влада ги унапредува правата на жените. Секоја жена ќе добие шанса и еднакви можности и нема да запреме додека ова не биде реалност. Само обединети околу оваа заложба тоа можеме и да го постигнеме. Жените секогаш ќе имаат сојузник во мене. Ветувам дека нема да престанам да се борам за нивна рамноправана положба во општеството“.

Со овие пораки, организаторот на маршот, Форумот на жени на СДСМ се обрати до припадничките на понежниот пол кои во илијадници денеска маршираа низ Куманово на заеднички марш посветен на Денот на жената: „Заедно можеме! Со љубов за Македонија!“

На пригодниот собир пораки доприсутните испратија: потпретседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска, со зборовите: „Жената со глас е силна жена. Жените обединети во еден глас се моторот на промени. Промени за подобро!“

- "Жените се потребни за целосен напредок во општествто“ порача Александар Кирацовски, генерален секретар на СДСМ.

 Цвеќе за добредојде во храбриот град Куманово на жените им посака претседателот на СДСМ Зоран Заев, заедно со градоначалникот на Куманово Максим Димитриев.

- „Давам поддршка, охрабрувам и барам: Направете место за жената во општеството! Како поединци, државни институции, општини, активирајте се и покренете ги сите потребни процеси: одлуки, промени на закон, придонес кон трансформацијата на јавната свест.

Жените се неопходни во сите процеси што ги отворивме во општеството, и како наставнички и негувателки, и професорки, лекарки, медицински сестри, работнички, бизнисменки, и како земјоделки, судијки, новинарки, градоначалнички, и министерки, домаќинки, и како ангажирани во јавниот и општествен живот, затоа што основната клетка на едно општество е семејството“, рече во своето обраќање пред жените учеснички на маршот претседателот на СДСМ, ЗОран Заев.Маршот заврши со пригодна програма за посетителките, во која учество зедоа бројни уметници, музичари, актери со љубов и респект кон жената и нејзината улога во општеството. 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.