Топ Новости >


Денешниот работен ден на Собранието на РМ помина во знак на насилство од пратеникот Никола Груевски врз Претседателот на Сoбранието Талат Џафери.

Повод на насилството беше одбивањето на Талат да ја прекине расправата по Законот за јазиците која што точка на дневен ред беше на денешната собраниска седница.
-„Прекини. Ти наредувам прекини“ со овие зборови Груевски му се обрати неколку пати на претседателот на Собранието и бидејќи не доби послушност истури чаша со вода врз бирото и системот за гласање кај претседателското место на Собранието.

Инцидентот заврши со изолирање на Груевски од претседателското место од страна на обезбедувањето.

Претседателот го прогласи законот за јазиците за донесен со 64 „ЗА“ од кои 24 гласови според принципот на „Бадентер“.

 Видео превземено од А1он.мк

Инцидентот со вербалните закани, краткото хушкање на платото од собраниската говорница, чело со чело меѓу учесниците во инцидентот го пренесоа и други медиуми.
За да ги смири страстите на поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во обид да му го исклучи микрофонот и да ја прекине седницата, а тоа го направи четири пати, видно од снимката, претседателот на Собранието Талат Цафери даде 15 минутна пауза со зборовите: „Ова ви е поранешниот претседател на ДПМНЕ“.Видео превземено од Собранискиот канал

 


СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.