Топ Новости >

Се опожари Министерството за правда

  • Вторник, Апр 10 2018


Пожарот избувна попладнево на четвртиот кат во Министерството за правда, чија зграда е сместена во центарот на Скопје.

Огнот се појавил во просториите каде што се чувала архива, по што пламените јазици го зафатија целиот кат на реновираната зграда.

Според првичните информации, веднаш по пријавувањето, интервенирале повеќе против пожарни возила со пожарникари, а на лице место има возила на Брза помош и на полицијата. Улицата од потегот на крстосницата од Палома Бјанка кон Собрание е затворена за сообраќај.

Пожарникарите од двете страни на зградата се обидуваат да стигнат до опожарените делови. Од прозорците на 4 кат се издига црн чад.

Вработените кои се на улица и гледааат кон опожарената зграда велат дека го слушнале алармот кој се вклучил, но првично го игнорирале не знаејќи за што се работи додека не почуствувале мирис на чад и реакција на против пожарните екипи.

Според распоредот во правда, кабинетот на министерот е на третиот кат, а на заменикот и Управата за извршување санкции се на петтиот кат.

Фото: Сведок.мк

 


Одбележан 26 април - Денот на излегувањето на првите партизани од гевгелиско

Денот на излегувањето на првите партизани од гевгелиско денеска со свежо цвеќе пред Спомен костурницата на паднатите борци одбележан и во Гевгелија - гевгеличани благодарни на своите слободари

Повеќе

Пуштена во сообраќај делницата Демир Капија - Смоквица

Денеска напладне со свечена церемонија е пуштена во употреба делницата Демир Капија – Смоквица

Повеќе

Светски ден на Планетата Земја

22 април - Светскиот ден на планетата Земја денес го одбележуваат повеќе од 175 држави низ планената

Повеќе

Автопатот Смоквица-Демир Капија од утре во употреба

Автопатната делница конечно готова, после две години доцнење во изградбата и од утре, понеделник 23 април, ќе се вози по неа

Повеќе

Се асфалтираат улиците во Дојран

Пред почетокот на туристичката сезона локалната самоуправа ги подобрува урбаните услови за граѓаните и посетителите на општината

Повеќе

Владата го проширува списокот за транспарентност на функционерите

Покрај министрите, и судиите, и градоначалниците, и пратениците јавно ќе мораат да објавуваат колку трошеле

Повеќе

Кривична пријава за надрилекарство за гевгеличанка

Без соодветно образование, без лиценца вршела очни прегледи и одредувала диоптрија на пациенти 

Повеќе

Делегација на Чешката Амбасада и Сенатот на Р.Чешка во Гевгелија

Гевгелиско добредојде за делегација од чешкиот Сенат и Амбасадата на Република Чешка во Гевгелија, предводена од неговата екселенција Мирослав Томан

Повеќе

Прес на Владата по повод чистата препорака за преговори со ЕУ

„Во својот извештај до Европскиот Совет на ЕУ, Европската Комисија предложи кристално чиста, безусловна препорака за почеток на преговорите за Република Македонија“

Повеќе

Симната условеноста за пристапните преговори со ЕУ

Македонија доби чиста препорака за почеток на пристапните преговори од страна на Европската комисија и многу подобрен вординг во однос на претходните извештаи (Жбогар)

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.