Топ Новости >

Јавниот долг на РМ надмина 5 милијарди евра

  • Среда, Мар 29 2017


Според бројчаникот достапен за јавноста кој покажува колку во секунди се зголемува долгот, од денеска надмина 5 милијарди евра вкупна вредност, или 53,21 % од Бруто домашниот производ на државата, што е недозволиво високо ниво на задолженост според експертите.

Министерството за финансии минатата недела со нова методологија на пресметка заедно со Заводот за статистика изготвија нови бројки, кои излегоа помали од тие што постоеја дотогаш, па така долгот од 5,1 % колку што беше на крајот од 2016 година со новите математички пресметки излезе дека е помал од 47,8%.

Реномирани економисти со кои контактираа медиумите се категорични дека нема шанса долгот на државата да е под 50 проценти од БДП.

Загрижувачки е податокот што секој жител на државата, а тука се бројат и децата, и малолетните, и тие кои уште не се стекнале со право на глас, и работниците, и пензионерите, и болните, и социјално загрозените....., значи секој жител на РМ должи по 2.472 евра.
Само во изминатата 2016 година владата ја задолжила земјата со нови 773 милиони евра јавен долг, за кој дополнително каматно сме задолжени со нови 118,5 милиони евра.

Од крајот на 2010 година, до крајот на третиот квартал на 2016, јавниот долг по жител пораснал повеќе од двојно, од 957 евра по човек, на 2.353 евра по човек. Или, растел за 38 евра месечно, односно 1.3 евра на ден. 

Состојбата можете да ја проверите и самите со ЛИНКот достапен до бројачот за јавниот долг, за кој од парламентарната говорница денеска беше предочено дека како една од мерките на новата Влада што ќе ја состави СДСМ со коалиционите партнери е поставување на бројачот на јавниот долг на Портата во центарот на Скопје, која власта на ДПМНЕ ја нарече Триумфална порта, а бидејќи триумфот на задолжувањата и растот на социјалната беда со опаѓањето на животниот стандард се поразителни за нас македонците ја преиначи во „Порта Македонија“.

 


Гевгелиските угостители на средба со градоначалникот

Угостителите со локалната самоуправа ќе градат солидна туристичка понуда во Гевгелија

Повеќе

Државна пензија за сите

Оваа мерка е предвидена во владината програма и најверојатно ќе се реализира во следната фискална година

Повеќе

Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

Започна „пеколниот“ судски јануари за предметите кои ги води СЈО

Со закажани 34 рочишта по предметите од т.н. „бомби на „Т“ СЈО ќе ги „тресе“ поранешните функционери од власта за обвиненија од негова надлежност

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 10 години од траѓичната смрт кај Блаце

Цвеќе и наклон за борецот 

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.