Топ Новости >

Странските инвестиции - политичко шоу за коруптивни цели на бившата власт

  • Среда, Сеп 13 2017


Анализа на трошоци за тоа колку поранешната влада потрошила во периодот од 10 години за привлекување на странски директни инвестиции, наспроти конкретните резултати добиени од истите, денеска беше презентирана на прес конференција во Владата на РМ. Портпаролот на Владата на РМ, Миле Бошњаковски пред новинарите ги претстави сознанијата од анализата прикажани низ два столба (за третиот столб најави дополнителен прес со посебни материјали и податоци), и тоа:

- Кеш грантови – пари кои биле префрлени директно на сметките на странските инвеститори
- Даночни и царински ослободувања
- Трошоци за привлекување на странски инвеститори.

Анализата покажува дека заклучно со мај оваа година Владата под раководство на ВМРО-ДПМНЕ исплатила над 225 милиони евра, за влез на 25 странски компании, кои оствариле 20.000 вработувања.

Портпаролот на Владата на РМ укажа на заклучокот од овие бројки дека поранешната влада на Република Македонија потрошила пари од буџетот во просек по 11.000 илјади евра по работно место.

Дополнително на ова, потенцираше Бошњаковски, голем дел од овие 20.000 вработувања не биле нови вработувања, туку се работи за преземање на работници од македонското стопанство кои веќе биле во работен однос, а по декласификација на договорите склучени во затворен круг и кои биле затворени за јавноста,  очигледно дека со нив, речиси целосно се игнорирало македонското стопанство, беше речено на пресот. 

Бошњаковски укажа на уште еден факт: Не постоел документ или водич со јасни критериуми за преговарање, односно дека - критериуми не постоеле. Преговарале, министри, советници, промотори, без никави критериуми, а кога завршувале овие преговори владата на Никола Груевски ги класифицирала договорените работи, односно ја обезбедувале тајноста на истите, додаде Бошњаковски.

Во однос на вториот столб во анализата, кој го сочинуваат даночни и царински ослободувања, Бошњаковски соопшти дека, во овој период од 10 години, вкупното олеснување што странските инвеститори го добиле по основ на даночно и царинско ослободување, изнесува 69 милиони евра.

Овие пари можеле, но не влегле во буџетот на Република Македонија, нагласи портпаролот на Владата на Република Македонија.

 


Гевгелиските угостители на средба со градоначалникот

Угостителите со локалната самоуправа ќе градат солидна туристичка понуда во Гевгелија

Повеќе

Државна пензија за сите

Оваа мерка е предвидена во владината програма и најверојатно ќе се реализира во следната фискална година

Повеќе

Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

Започна „пеколниот“ судски јануари за предметите кои ги води СЈО

Со закажани 34 рочишта по предметите од т.н. „бомби на „Т“ СЈО ќе ги „тресе“ поранешните функционери од власта за обвиненија од негова надлежност

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 10 години од траѓичната смрт кај Блаце

Цвеќе и наклон за борецот 

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.