Топ Новости >

Општината се фали дека гради водовод, а тендерот стопиран

  • Недела, Јул 16 2017


Општина Гевгелија веќе два дена е во медиумски преписки со Министерството за транспорт и врски кое ги стопирало тендерите за изведба на две бушотини од проектот за водоснабдување на Гевгелија поради „битни пропусти и недостатоци“ во тендерската постапка.

Само пред месец дена градоначалникот Франгов на ВЕБ страната на Општината се пофали дека направиле увид на локацијата каде се гради нов водоснабдителен систем за Гевгелија, а оно уште да ти немало завршен тендер за избор на најповолен изведувач.
Со ова пропаѓаат најавите на Општината дека новиот систем за снабдување на гевгеличани со квалитетна вода може да биде завршен и ставен во функција во ноември годинава.
Ако се има во предвид лагата дека се гради на терен, а изведувач за бушотини уште не е избран, тешко на гевгеличани со сознанието за новите обиди за предизборно прелажување дека наскоро ќе добијат квалитетна вода без арсен.

 

Фото: Од објавата на ВЕБ страната на Општина Гевгелија од 14.07.2017

 

Од Општина Гевгелија велат дека е ова четврти тендер по ред и повторно без апликација на заинтересирани фирми-изведувачи: 

- „Можно ли е тендер што се распишува четирти пати по ред, со позитивно мислење од Советот за јавни набавки и по одобрен проект од Европската инвестициона банка, да има сериозни пропусти во постапката? За волја на вистината, на третиот повик што го објави МТВ имаше интерес од една компанија, но тендерот беше поништен поради тоа што истата беше и проектант. Четвртиот, односно, последниот повик Министерството не ни дочека да види дали има интерес, затоа што тендерот е прекинат неколку дена пред крајниот рок за поднесување на понуди. Ако толку се грижеа за Гевгелија, кога никој не пројавил интерес, зошто не почекаа да видат дали ќе има заинтересиран понудувач.“

Првиот тендер го најави во ноември 2014 тогашниот министер за финансии Ставрески. Ништо не бидна ниту од таа најава. Од тогаш поминаа уште четири огласи, еден грант, четири инвеститори, а ниту еден изведувач нема на терен - дуплираните проекти на Општината се само параван за црпење меѓународни средства и затскривање на реалниот проблем со арсенот во гевгелиската вода.

Општина Гевгелија по прашањето со водоснабдувањето минатата година во декември 2016 ги обнови бунарите за вода кај Вардар со грант од Јапонската Влада и УНДП, а во февруари годинава постави камен темелник на новиот проект за водоснабдување со средства обезбедени со кредитно задолжување од Светска банка. Но, никогаш не обзнанија со каков квалитет се водите од пробните ископувања кај Вардар и дали истите ги задоволуват стандардите на СЗО и Правилникот за квалитет на води на РМ, и дали се тие реален спас од арсенот.

 

 

Арсен нема во водата, (така вели градоначалникот Иван Франгов), а Општината се зафати со огласи и донации и тоа од четири наведени извори (Министерството за транспорт и врски, Светска Банка, ИПА програмата, УНДП) и сите објави се за иста намена - подобрување на водоснабдувањето од бунарското подрачје кај Вардар, за општина Гевгелија.

Вредноста на проектот варира од 5 милиони денари, до 1,3 милиони евра, или последната цифра од 1,7 милиони евра како што објавува Општината. Каде одат средствата кога работите стојат во место?

И, ќе понесе ли веќе граѓанска, политичка и законска одговорност градоначалникот Франгов што чекаше 4 години и 9 месеци за да ја извести јавноста панично, еден ден по друг, дека тендерот му е стопиран, поништен поради пропусти и недоследности и дека не може да копа нови бунари? Па нему и онака му беше истечен мандатот. Со одлуката за продолжување на мандатот заради функционирање на локалните самоуправи  во државата од страна на сегашната Влада, Франгов сега „се залета“ се' да заврши за два месеца? Што дремка дремел целиот мандат и ги остави гевгеличани да се трујат со отровниот арсен во водата и да го загрозуваат своето здравје заради недоследноста и неодговорноста во работењето како локален функционер? Ова се однесува и на останатите  претставници на локалната власт кои целиот свој мандат како и градоначалникот, молчејќи за арсенот во водата и потребата од мерки за заштита на граѓаните, заборавија дека власта ја добиваат за да им служат на граѓаните и да ги задоволуваат нивните заеднички потреби во заедницата, а не заради себе и задоволување на својите суети и корист од функционерските привилегии.

 


Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

Петиција за ОСТАВКА на ДИК

На социјалните мрежи граѓаните започнаа електронска петиција за оставка на сите членови на ДИК

Повеќе

Јавна дебата: Рудници: да или не?

Регионалниот форум на Цивика мобилитес во Струмица во соработка со „Топ Тема“ на Телма,  фокусиран на актуелната ситуација со издадените концесии за геолошки истражувања или за отворање на рудници

Повеќе

Притвор за Мукоски и Арнаудов

Двајца во притвор, а четворица во домашен притвор

Повеќе

Паѓаат оставки и нови именувања во училиштата во Гевгелија

Оставки си поднесоа в.д. директорите на ОУ „Крсте Мисирков“, ОУ „Климент Охридски“ од Миравци и Основното Музичко Училиште „Васо Карајанов“, а на нивно место се поставени нови вршители на должноста

Повеќе

Потпишани првите договори за млади земјоделци

Девет апликанти од Гевгелија потпишаа договор со МЗШВ за користење на 10.000 евра неповратни средства за започнување на сопствена агро бизнис

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.