Топ Новости >

Испразнет градскиот пазар во Гевгелија

  • Вторник, Авг 01 2017


Две тезги од гајби полни плодови под чадори и две комбиња, тоа е денешната слика на градскиот пазар во Гевгелија.
Бетонските и лимените тезги се отстранети од просторот. Остана само врелиот цемент и линиите од гребењето на цементираната подлога по дислокацијата на тешките бетонски постави од тезги. Затечените пазарџии на просторот изјавија дека веќе три дена по ред комуналците интензивно го расчистуват теренот, односно ги дислоцираат тезгите на новоизградениот пазаришен простор во населбата Караорман.

Празна слика на неколкудецениското пазариште во центарот на градот зад зградата на Стопанска Банка долго ќе им фали на гевгеличани и на навикнатите посетители од југот кои овде навикнаа да пазарат намирници за дома.

- „Како ќе функционира тој пазар на Караорман, не знам. Бев вчера таму и што да речам. Се' е тарапана. Уште работат, ништо не е расчистено. Паркинг најдов дури две улици подолу. Како може пазарџија да ја истовари робата од толку далеку“, негодува долгогодишен имател на тезга на сегашниот пазарски простор.

Дали и колку ќе биде успешна новата инвестиција на Караорман, ќе покажат наскоро потрошувачите, со бројка, со посетеност, со свој избор на купување и од огромната понуда на новоотворени локални пиљарници.Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

Петиција за ОСТАВКА на ДИК

На социјалните мрежи граѓаните започнаа електронска петиција за оставка на сите членови на ДИК

Повеќе

Јавна дебата: Рудници: да или не?

Регионалниот форум на Цивика мобилитес во Струмица во соработка со „Топ Тема“ на Телма,  фокусиран на актуелната ситуација со издадените концесии за геолошки истражувања или за отворање на рудници

Повеќе

Притвор за Мукоски и Арнаудов

Двајца во притвор, а четворица во домашен притвор

Повеќе

Паѓаат оставки и нови именувања во училиштата во Гевгелија

Оставки си поднесоа в.д. директорите на ОУ „Крсте Мисирков“, ОУ „Климент Охридски“ од Миравци и Основното Музичко Училиште „Васо Карајанов“, а на нивно место се поставени нови вршители на должноста

Повеќе

Потпишани првите договори за млади земјоделци

Девет апликанти од Гевгелија потпишаа договор со МЗШВ за користење на 10.000 евра неповратни средства за започнување на сопствена агро бизнис

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.