Топ Новости >

Испразнет градскиот пазар во Гевгелија

  • Вторник, Авг 01 2017


Две тезги од гајби полни плодови под чадори и две комбиња, тоа е денешната слика на градскиот пазар во Гевгелија.
Бетонските и лимените тезги се отстранети од просторот. Остана само врелиот цемент и линиите од гребењето на цементираната подлога по дислокацијата на тешките бетонски постави од тезги. Затечените пазарџии на просторот изјавија дека веќе три дена по ред комуналците интензивно го расчистуват теренот, односно ги дислоцираат тезгите на новоизградениот пазаришен простор во населбата Караорман.

Празна слика на неколкудецениското пазариште во центарот на градот зад зградата на Стопанска Банка долго ќе им фали на гевгеличани и на навикнатите посетители од југот кои овде навикнаа да пазарат намирници за дома.

- „Како ќе функционира тој пазар на Караорман, не знам. Бев вчера таму и што да речам. Се' е тарапана. Уште работат, ништо не е расчистено. Паркинг најдов дури две улици подолу. Како може пазарџија да ја истовари робата од толку далеку“, негодува долгогодишен имател на тезга на сегашниот пазарски простор.

Дали и колку ќе биде успешна новата инвестиција на Караорман, ќе покажат наскоро потрошувачите, со бројка, со посетеност, со свој избор на купување и од огромната понуда на новоотворени локални пиљарници.Од утре Македонија под снег

За утре е најавено постудено време со врнежи од снег на целата територија на државата, особено во западните и јужните делови 

Повеќе

Ќе се дислоцираат и други споменици од Скопје 2014

Комисијата за ревизија на „Скопје 2014“ најавува нови дислокации на споменици

Повеќе

Нови директори на СОУ „Јофиф Јосифовски“ и ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Цветан Нелоски е новиот директор на гевгелиското средно училиште, а Снежана Катарова е именувана за директор на ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Повеќе

Закажана осмата седница на Совет на општина Гевгелија

Осмата седница на Советот закажана е за 28 февруари

Повеќе

Заев со почести пречекан во Германија

Црвен тепих и интонирана химна за почесниот гостин премиерот Зоран Заев во Германија

Повеќе

Крадците возвраќаат за мирниот празничен јануари

Во првите три недели од февруари на подрачјето на надлежност на Полициска Станица Гевгелија регистрирани се 20 кражби

Повеќе

Заев утре на средба со Меркел

По средбата во Берлин, германската канцеларка и премиерот ќе одржат заедничка прес конференција

Повеќе

Српската Амбасадорка со Благодарница за општина Гевгелија

Амбасадорката Дивјак искажа уверување за понатамошно пријателство и соработка помеѓу двете земји и интерес за соработка на економски план

Повеќе

Две години условна за Ивона Талевска

Талевска нема да оди во затвор под услов во наредните четири години да не го повтори кривичното дело за кое беше обвинета

Повеќе

Ивона Талевска призна дека затајувала данок

„Признавам вина за дејствијата кои ми се ставаат на товар со обвинителниот акт на СЈО“

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.