Топ Новости >

Злоупотреба на јавни проекти во предизборието

  • Недела, Окт 01 2017


На фан пејџот на „Крадоначалници на ДПМНЕ“ објавени се фотографии за предизборно кршење на јавните проекти од страна на екс градоначалникот на ДПМНЕ, Франгов. Направени се снимки како багери расфрлаат чакал за тампонирање на улица „Серменинска“ во Гевгелија. Во постот се наведува:

„Предизборна парада на асфалтирање на улици.
Во текот на изминатите два мандати екс градоначалникот Иван Франгов не успеа да ја асфалтира, па во време на предизборна кампања пушта багери.“

Ова е против членот 8-а од Изборниот закон на РМ во кое изричито се наведува дека со распишувањето на изборниот процес, а веќе сме и во изборна кампања, забрането е користење на јавните средствата од буџетите, а со тоа запираат и проектите од јавен интерес, со цел да не се злоупотребуваат во изборни цели.

Очигледно, од ништо не изморениот екс градоначалник, сега најде подмолни сили да парадира со машинерија по улиците низ општината и да тампонира, како најава дека ЌЕ се асфалтира тоа што осум години го остави запуштено.

Прво, инспекциите треба да излезат на терен и да го запрат ваквото кршење на законот, и второ, жителите на „Серменинска“ можат да останат со 100 метри тампонирана улица и да се изначекаат асфалт, како пред некој ден што се случи во Богородица.

„Се тресеше гора, се роди миш“, така и багерите и ваљаците во село Богородица одработија само 100 мети уличен простор, како и улица „Серменинска“ - 100 метри тампониран чакал за предизборно сликање на тој што со години ги заборава комуналните потреби на граѓаните (чиста вода, асфалтирани улици, канализација, јавно осветлување).

 


Проектот „ЕУ за тебе“ донираше опрема за гранична полиција - Гевгелија

Видео: Денес во Гевгелија донирана донација вредна 3,7 милиони евра на Министерството за внатрешни работи на РМ од страна на Европската унија 

Повеќе

ДИК во оставка

На првата наредна седница на Собранието на РМ треба да ги констатира нивните оставки

Повеќе

Утре 5 улици од Гевгелија без вода

За утре е најавен прекин на водоснабдување во централното подрачје на Гевгелија

Повеќе

Тројца членови од ДИК поднесоа оставки

Чичаковски, Дума и Милев подлегнаа на јавниот притисок и сами поднесоа оставка 

Повеќе

ДПМНЕ ќе бира нов лидер на 23 декември во Валандово

Вонредниот конгрес за избор на нов лидер на ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово на 22 и 23 декември

Повеќе

Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.