Топ Новости >

Општина Гевгелија со блокирана сметка за изборите

  • Вторник, Окт 03 2017


Општина Гевгелија не може да ги спроведе локалните избори на својата територија поради недостаток на средства, односно заради моменталната блокада на сметката на општината.
Ова ги комплицира организационите подготовки поради што на сцена настапува Државната изборна комисија која ги превзема трошоците преку Буџетот на РМ.

Ваков е случајот со уште 20 општини во државата кои заклучно со 29 септември имале блокирани банкарски сметки, без најава дека ќе приходуваат, ќе ги деблокираат сметките и ќе ја превземат законската грижа за спроведување на изборите на територијата на својата општина.

Колку пари ќе не чинат локалните избори. Пресметката е неизвесна затоа што 20 општини имаат блокирани сметки и државата ќе им ги плаќа трошоците за избор на нови градоначалници. До Државната изборна комисија веќе се префрлени половина милион евра кои ќе бидат исклучиво само за блокираните општини и дополнителни два милиони евра за изборниот материјал на сите гласачки места.

Но од Министерството за финансии велат дека се менува бројот на општини кои имаат проблем со долговите и неизвесно е како ќе биде состојбата до денот на гласањето.

Еве кои општини биле блокирани до 29 септември. Охрид, Струга, Тетово, Куманово, Берово, Неготино. Блокирани се и Ресен, Градско, Сопиште, Пехчево, Гевгелија.

„За спроведување на локални избори средствата се обезбедуваат од буџетот на општината и градот Скопје, а средствата за изборниот матерјал се обезбедуваат од Буџетот на Р.М. и со нив располага ДИК. Во случај на блокирани сметки средствата за спроведување на локални избори се обезбедуваат од Буџетот на Р.М, велат од Министерството за финансии.“ 

Видеото е превземено од Телевизија 24 

Во изминатите девет години во Македонија шест пати биле организирани избори, за што се потрошиле над 22,2 милиони евра. Најскапи биле изборите во 2014 година. За претседателски и вонредни параламентарни избори од центаралниот буџет се потрошени 6,5 милиони евра. Лани, вонредните парламентарни избори не чинеа 3 милиони евра. Предстојните избори на 15 октомври ќе бидат седми по ред, од 2008 година наваму, а колку ќе не чинат, ќе се знае следниот месец. 


Проектот „ЕУ за тебе“ донираше опрема за гранична полиција - Гевгелија

Видео: Денес во Гевгелија донирана донација вредна 3,7 милиони евра на Министерството за внатрешни работи на РМ од страна на Европската унија 

Повеќе

ДИК во оставка

На првата наредна седница на Собранието на РМ треба да ги констатира нивните оставки

Повеќе

Утре 5 улици од Гевгелија без вода

За утре е најавен прекин на водоснабдување во централното подрачје на Гевгелија

Повеќе

Тројца членови од ДИК поднесоа оставки

Чичаковски, Дума и Милев подлегнаа на јавниот притисок и сами поднесоа оставка 

Повеќе

ДПМНЕ ќе бира нов лидер на 23 декември во Валандово

Вонредниот конгрес за избор на нов лидер на ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово на 22 и 23 декември

Повеќе

Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.