Топ Новости >

Форумот на жени на СДСМ со кандидатите за новата локална власт

  • Петок, Окт 13 2017


Средба на членките на Форумот на жени на СДСМ за Гевгелија со кандидатите за градоначалник, носителот и кандидатките за советнички во новиот состав на локалната самоуправа за Гевгелија од коалицијата што ја предводи СДСМ

Ташко Дојчинов, носител на листата на кандидати за советници на СДСМ и коалиционите пертнери, на вечерашната средба со своите сопартијки од Гевгелија рече:
-„Велат храброста и упорноста се одлики на жените. Такви сте и Вие жените Социјалдемократки од Гевгелија, решени да донесете промени во Гевгелија. Благодарност за поддршката за секој наш чекор и за сите заеднички достигнувања.
Жените се личности кои се соочуваат со реалните проблеми во животот и само преку вашите очи можеме да погледнеме далеку и визионерски.
Не случајно се вели дека жената е столбот на семејството, а Вие сите заедно сте столбот на нашето големо семејство - Социјалдемократскиот сојуз“, рече носителот на листата Ташко Дојчинов барајќи поддршка на 15 октомври за советничката листа на СДСМ која носи „Живот во Гевгелија за сите“:
-„Сакам да Ве замолам само за едно: продолжете и понатаму да бидете тој столб, помогнете ни' заедно да го вратиме семејството како важна клетка во општеството, но и да ја поддржиме улогата на жената и мајката во општеството“.
Знам дека Вашите срца вечерва, а и годините наназад, се исполнети со љубов и посветеност и таа е силата која не' водеше напред сиве овие години, и силата која ќе не' донесе до победата на 15 октомври.
Дојчинов се заблагодари зошто жените социјалдемократки биле единствената светлина во мракот сите овие 11 години и изрази убеденост дека сите заедно ќе слават победа вечерта заедно на 15 октомври.

Претседателката на Форумот на жени на СДСМ, Цветанка Ласкова ги охрабри своите сопартијки дека се' повеќе и повеќе „женската боорба“ се исплатува, бидејќи се' повеќе добива поддршка од своите сопартијци, како што е Сашо Поцков во Гевгелија, а тоа значи напредок на жените во политичките води.
- „За прв пат на овие локални избори имаме шест кандидатки за градоначалнички на своите општини, имаме 16 жени носителки на листата на советници на коалицијата на СДСМ, имаме 40% застапеност на жените во листите на СДСМ и верувам дека на следните избори жените ќе обезбедат рамноправно учество во сите сфери, па и во политиката со учество од 50% изборувајќи се за родова рамноправност“.

Во своето обраќање пред Форумот на жени на СДСМ, кандидатот за градоначалник Сашо Поцков рече:

- „Со Вас, ми дадовте политичка поддршка и станав пратеник во два мандати. Сега чувствувам дека јас треба да и' вратам на родната Гевгелија. Затоа сум тука пред Вас, и бидејќи верувам на женската интуиција сакам да Ве прашам Кој ќе биде новиот градоначалник на општина Гевгелија???
Одговорот следеше со овации и скандирања: Сашо, Сашо!!!
Поцков ја замоли координаторката на Форумот на жени на СДСМ, присутна вечерва, Цветанка Ласкова, ододвде да му порача на премиерот Заев дека на 15 октомври Гевгелија победува.

На средбата беа претставени и осумте кандидатки за советнички на листата на СДСМ и коалиционите партнери. Тоа се: Даниела Иљкова од Негорци, Магдалена Делковска од Гевгелија, Снежана Ташевски од коалициониот партнер-Српската партија, Елизабета Јаневска од Богородица, Александра Караманова од Гевгелија, Александра Кочева од Прдејци, Тамара Венова од Ново Конско и Љубица Ивановска од Давидово.

Средбата заврши со пригоден коктел и дружба, во најава дека заедно ќе ја слават победата на животот на 15 октомври со бројот 19.

Фото: Кандидатите за градоначалник, носителот и кандидатите за советнички од Гевгелија со претставниците од „Шарената револуција“, а сега пратеници во Собранието на РМ: Ивана Туфеџиќ од „Студентскиот пленум“ и граѓанскиот активист од „Хелсиншкиот комитет за човекови права“ Павле Богоевски, и двајцата претставници во Законодавниот дом на РМ

 


Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

Започна „пеколниот“ судски јануари за предметите кои ги води СЈО

Со закажани 34 рочишта по предметите од т.н. „бомби на „Т“ СЈО ќе ги „тресе“ поранешните функционери од власта за обвиненија од негова надлежност

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 10 години од траѓичната смрт кај Блаце

Цвеќе и наклон за борецот 

Повеќе

Ново тресење на земјиштето во Дојранско

На првиот ден од Божиќ регистрирани три земјотреса во близина на Дојранското езеро, а на Бадник уште два со помал интензитет

Повеќе

25-ти јубилеен Коледарски Хепенинг 2018

Со бадников оган, сценски настап на локални изведувачи и голем огномет одбележан годинашниот коледарски хепенинг во Гевгелја

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.