Топ Новости >

Партиско предизборно профитерство на Аџи и Атанасов

  • Среда, Ное 22 2017


Советник на ВМРО-ДПМНЕ во Гевгелија и сопартиец-сограѓанин на поранешниот директор на скопски „Водовод“ ги опремил со слики канцелариите на барокната зграда на ЈП „Водовод и канализација“  Скопје. 

Уметничките слики кои се наоѓаат на секој ѕид во кабинетот на директорот на јавното претпријатие „Водовод и канализација“ се дело на уметникот Драги Хаџи Николов, кој е советник во претходниот мандат на ВМРО-ДПМНЕ во Гевгелија, но и претседател на општинскиот Совет. Слики од овој автор чекаат да бидат закачени и на ѕидовите во други канцеларии, а го чинеле јавното претпријатие околу 22.000 евра, пренесува денеска „Фокус“, иако цената во вчерашниот напис за набавката на истите дела беше 30.000 евра.

Уметничките дела со етно, религиозни и антички мотиви се набавени во постапка со преговарање без објавување оглас. Договорот со Хаџи Николов е склучен неколку недели пред локалните избори и пред промена на власта во Скопје. 

Поранешниот директор, Александар Атанасов, кој му е и сопартиец на уметникот, вели дека не одлучил тој за набавката. Одлучил Жарко Чаушевски, архитект и творец на барокната ротонда во која е сега сместено претпријатието. 

- „Не одлучив јас да се ангажира Хаџи Николов. Да, точно е дека јас го склучив договорот, но за тоа со кого ќе биде склучен одлучи посебна комисија предводена од Жарко Чаушевски, како автор на зградата“ – вели Атанасов за истиот портал. 

Набавката на слики во вредност од милион и пол денари било позиција предвидена во договорот со „Алдинг Инжинеринг“ за изградба и опремување на зградата. Директорот одлучил да се реализира одделно, во посебна постапка. Така, вели тој, била формирана комисијата на чело со Чаушевски, а набавката била одобрена од Советот за јавни набавки. 

Хаџи Николов редовно има изложби низ салоните во Македонија, а финансирани од Министерството за култура. Во 2011 година неговите дела беа изложени во ликовниот салон на МАНУ.  

Пред да биде поставен за претседател на Совет на Општина Гевгелија, беше директор на градската библиотека Гоце Делчев во овој град. Драги Хаџи-Николов стана претседател на Советот во време кога веќе бившиот директорот на „Водовод и канализација“ – Александар Атанасов, беше претседател на ОК ВМРО ДПМНЕ Гевгелија, открива ФОКУС во денешниот напис.
Дека врската на двајцата сопартијци е взаемна и функционална зборува и фактот што Хаџи-Николов стана претседател на Советот на општина Гевгелија со помош на мнозинството членови од оваа партија кои гласеа за неговиот избор на оваа функција, наспроти носителот на советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ за Гевгелија на Локалните избори 2013 година. 

Делата н Хаџи-Николов ги красат и просториите на Општинската зграда во Гевгелија, За време на неговото извршување на функцијата претседател на Советот на општината, во салата за состаноци на Општината поставени се на ѕидовите дела од неговата продукција, во кабинетот на градоначалникот и други јавни институции, се разбира платени со јавни пари од средствата на буџетот на РМ и јавните давачки на граѓаните кон вршителите на јавни услуги. 

Симптпоматичниот период на нарачка на дела од Хаџи-Николов во пресрет на локалните избори 2017 само укажува колку биле очајни во интиуцијата дека ќе изгубат и алчни во намерите да наплатат за слики кои дури нарачателот не успеал ниту да ги закачи сите на ѕидовите од ЈП „„Водовод и канализација“ Скопје. Значи не им било до ќитење. До крадење им било. Зошто, нема логика нарачателот на изградбата на барокниот објект да предвидел дека внатрешната декорација треба да биде со черѓиџиња, ѓумчиња, аванчиња од етно-уметничките дела на гевгелискиот уметник.

 

 


Проектот „ЕУ за тебе“ донираше опрема за гранична полиција - Гевгелија

Видео: Денес во Гевгелија донирана донација вредна 3,7 милиони евра на Министерството за внатрешни работи на РМ од страна на Европската унија 

Повеќе

ДИК во оставка

На првата наредна седница на Собранието на РМ треба да ги констатира нивните оставки

Повеќе

Утре 5 улици од Гевгелија без вода

За утре е најавен прекин на водоснабдување во централното подрачје на Гевгелија

Повеќе

Тројца членови од ДИК поднесоа оставки

Чичаковски, Дума и Милев подлегнаа на јавниот притисок и сами поднесоа оставка 

Повеќе

ДПМНЕ ќе бира нов лидер на 23 декември во Валандово

Вонредниот конгрес за избор на нов лидер на ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово на 22 и 23 декември

Повеќе

Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.