Топ Новости >

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

  • Среда, Ное 22 2017


Вечерва во 23:37 часот по македонско време почуствуван е краткотраен земјотрес во Гевгелија.
Сеизмичкото движење на земјиното тло беше како лулање во правец север-југ и траеше само неколку секунди.
Според Сеизмолошката лабораторија во Атина која го регистрира потресот во 22:37 (по грчко време), епицентарот бил на 29,6 километри северозападно од Солун, на 34 километри од грчото место Верија. Тоа значи дека потресот е на територија на Република Грција, но и дека е во непосредна близина од околу 50 км од Гевгелија по воздушна линија.
Магнитудата на потресот била од 4,1 степен по европската макросеизмичка скала и се случил на длабочина од 5 километри под земјиното тло.

Земјишната активност во овој дел продолжила и после пет минути од првиот потрес, во 23:42 часот, но со помала амплитуда од 3,4 степени. Движењето на земјината активност се насочила во правец два километри позападно од првиот потрес. Вториот потрес бил на длабочина од 10 километри под земјиното трло и гевгеличани не го почуствуваа.


Од утре Македонија под снег

За утре е најавено постудено време со врнежи од снег на целата територија на државата, особено во западните и јужните делови 

Повеќе

Ќе се дислоцираат и други споменици од Скопје 2014

Комисијата за ревизија на „Скопје 2014“ најавува нови дислокации на споменици

Повеќе

Нови директори на СОУ „Јофиф Јосифовски“ и ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Цветан Нелоски е новиот директор на гевгелиското средно училиште, а Снежана Катарова е именувана за директор на ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Повеќе

Закажана осмата седница на Совет на општина Гевгелија

Осмата седница на Советот закажана е за 28 февруари

Повеќе

Заев со почести пречекан во Германија

Црвен тепих и интонирана химна за почесниот гостин премиерот Зоран Заев во Германија

Повеќе

Крадците возвраќаат за мирниот празничен јануари

Во првите три недели од февруари на подрачјето на надлежност на Полициска Станица Гевгелија регистрирани се 20 кражби

Повеќе

Заев утре на средба со Меркел

По средбата во Берлин, германската канцеларка и премиерот ќе одржат заедничка прес конференција

Повеќе

Српската Амбасадорка со Благодарница за општина Гевгелија

Амбасадорката Дивјак искажа уверување за понатамошно пријателство и соработка помеѓу двете земји и интерес за соработка на економски план

Повеќе

Две години условна за Ивона Талевска

Талевска нема да оди во затвор под услов во наредните четири години да не го повтори кривичното дело за кое беше обвинета

Повеќе

Ивона Талевска призна дека затајувала данок

„Признавам вина за дејствијата кои ми се ставаат на товар со обвинителниот акт на СЈО“

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.