Топ Новости >

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

  • Среда, Ное 22 2017


Вечерва во 23:37 часот по македонско време почуствуван е краткотраен земјотрес во Гевгелија.
Сеизмичкото движење на земјиното тло беше како лулање во правец север-југ и траеше само неколку секунди.
Според Сеизмолошката лабораторија во Атина која го регистрира потресот во 22:37 (по грчко време), епицентарот бил на 29,6 километри северозападно од Солун, на 34 километри од грчото место Верија. Тоа значи дека потресот е на територија на Република Грција, но и дека е во непосредна близина од околу 50 км од Гевгелија по воздушна линија.
Магнитудата на потресот била од 4,1 степен по европската макросеизмичка скала и се случил на длабочина од 5 километри под земјиното тло.

Земјишната активност во овој дел продолжила и после пет минути од првиот потрес, во 23:42 часот, но со помала амплитуда од 3,4 степени. Движењето на земјината активност се насочила во правец два километри позападно од првиот потрес. Вториот потрес бил на длабочина од 10 километри под земјиното трло и гевгеличани не го почуствуваа.


Проектот „ЕУ за тебе“ донираше опрема за гранична полиција - Гевгелија

Видео: Денес во Гевгелија донирана донација вредна 3,7 милиони евра на Министерството за внатрешни работи на РМ од страна на Европската унија 

Повеќе

ДИК во оставка

На првата наредна седница на Собранието на РМ треба да ги констатира нивните оставки

Повеќе

Утре 5 улици од Гевгелија без вода

За утре е најавен прекин на водоснабдување во централното подрачје на Гевгелија

Повеќе

Тројца членови од ДИК поднесоа оставки

Чичаковски, Дума и Милев подлегнаа на јавниот притисок и сами поднесоа оставка 

Повеќе

ДПМНЕ ќе бира нов лидер на 23 декември во Валандово

Вонредниот конгрес за избор на нов лидер на ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово на 22 и 23 декември

Повеќе

Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.