Топ Новости >

Паѓаат оставки и нови именувања во училиштата во Гевгелија

  • Вторник, Дек 05 2017


Со оставка на дошегашните вршители на должноста директор со изминат мандат, во училиштата „Крсте Мисирков“ во Гевгелија и „ООУ „Климент Охридски“ од Миравци, ООМУ „Васо Карајанов“, градоначалникот на општина Гевгелија поведе постапка за нивно разрешување и именување на нови В.Д. директори на овие општински образовни институции.

Со решение на градоначалникот од 27 ноември именуван за дршител на должноста директор во Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ е Михаил Петров, долгогодишен наставник по ликовно воспитување во ова училиште. Тој доаѓа на местото на Магдалена Каркалашева, која на оваа функција била изминативе триипол години, а сега се враќа на своето прво работно место, оделенски наставник.
Михаил Петров е дипломец на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, сектор графика и дизајн, со регулирани педагошки испити како доквалификација за да обавува наставна дејност.
Своето прво работно ангажирање во образованието го имал во 1997 година како наставник по ликовно воспитување во ООУ „Климент Охридски“ во Миравци. Овде и ја обавувал функцијата директор од 2006 до 2009 година. Како наставник кој одржувал часови и во Средното општинско училиште „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија, Петров во 2009 година бил избран за директор на ова средно училиште, но само шест месеци. Локалните избори и изборот на нова локална гарнитура на раководство во таа година, му го преќинале мандатот како директор и Михаил Петров продолжил со наставна дејност во „Крсте Мисирков“.
Како долгогодишен познавач на приликите во образованието смета дека со своето искуство во понатамошната работа ќе даде акцент на подобрување квалитетот на работата, преку транспарентна и сложна соработка на колективот, кој сега е во незавидни меѓучовечки односи. Дисциплината и редот на работите мора да бидат поставени во функција на дејноста која ја обавуваат 50-мина вработени кои опслужуваат образовна дејност на над 700 ученици, заедно со подрачното училиште во Моин, вели новоименуваниот В.Д. директор на „Крсте Мисирков“ Михаил Петров.
Примопредавањето на функцијата беше извршена минатиот петок, на 1 декември, со што официјално ја превзеде должноста да раководи со ова основно уилиште и подрачното во Моин.


Смена на директорската позиција минатиот месец имаше и во Општинското основно училиште „Климент Охридски“ во Миравци. Овде на местото на досегашниот вршител на должноста Тони Дебарџиев, со решение на градоначалникот на Општина Гевгелија именувана е Марија Костадинова, долгогодишен наставник во ова училиште.
- „Функцијата ја превзедов на 17 ноември. Тоа за мене значеше сатисфакција на 14 годишниот труд во образованието, но и одговорност за подобрување на состојбите во училиштето, како во Миравци, така и во трите подрачни училишта во наша надлежност во Милетково, Давидово и Смоквица. На прво место е подобрувањето на условите за работа, најпрво санација на покривот како во Миравци, така и во подрачните училишта, доопремување на училниците со мебел и нагледни средства, како проектори, платна за проектирање, столчиња и шкафчиња за училниците од прво одделение, оградување на училишниот двор. Тоа е обврска која ја планиравме во годишниот план за работа и финансирање на училиштето. Се надеваме на поддршка на Општина Гевгелија, но конкретно и преку грантови кои ги обезбедува Министерството за образование и наука на РМ“, вели новата В.Д. директорка Костадинова.

Колективот од 26 вработени опслужува 146 ученици во централното и трите подрачни училишта. Во четврток на 7 декември училиштето ќе слави патронат, а учениците подготвуваат богата културна програма.


Нов управител е назначен и во Општинското основно музичко училиште „Васо Карајанов“ од Гевгелија. Со решение на градоначалникот на Општина Гевгелија од оваа недела, за В.Д. директор на ова музичко училиште во Гевгелија поставена е Сузана Стефановска, досега вработена во ова училиште како наставник по виолина.

Од образовните институции во Општината останува смената на в.д. директорот на СОУ „Јосиф Јосифовски“ на кого мандатот му изминува во февруари следната година.

 


Проектот „ЕУ за тебе“ донираше опрема за гранична полиција - Гевгелија

Видео: Денес во Гевгелија донирана донација вредна 3,7 милиони евра на Министерството за внатрешни работи на РМ од страна на Европската унија 

Повеќе

ДИК во оставка

На првата наредна седница на Собранието на РМ треба да ги констатира нивните оставки

Повеќе

Утре 5 улици од Гевгелија без вода

За утре е најавен прекин на водоснабдување во централното подрачје на Гевгелија

Повеќе

Тројца членови од ДИК поднесоа оставки

Чичаковски, Дума и Милев подлегнаа на јавниот притисок и сами поднесоа оставка 

Повеќе

ДПМНЕ ќе бира нов лидер на 23 декември во Валандово

Вонредниот конгрес за избор на нов лидер на ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово на 22 и 23 декември

Повеќе

Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.