Топ Новости >

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

  • Четврток, Дек 07 2017


Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната редовна, 4-та по ред седница на ова локално самоуправно тело.

Иако денешната седница изобилуваше со точки на дневен ред кои ја определуваат и трасираат работата на Советот на општината за следната 2018 година, како Буџетот на општината за 2018, Програма за урбаницација, Програма за развој на комуналната инфраструктура, Програма за работа на институциите и установите кои се под надлежност на Општината, сепак седуммината претставници на коалицијата „За подобра Македонија“ се изјаснија дека ја напуштаат седницата.

Работата на седницата по усвоените 31 точки на дневен ред продолжија во присуство на членовите на СДСМ и еден претставник од независната граѓанска листа.

За постапките на својата советничка група партијата на ВМРО-ДПМНЕ за Гевгелија ги известија своите членови преку социјалните мрежи, уште додека траеше седницата на Советот со пораката дека тоа е „во знак на поддршка на неправедно обвинетите и притворени браќа и сестри Македонци!!! Сашо Василевски, Игор Дурловски, Горан Ангелов и останатите притворени НЕ СЕ ТЕРОРИСТИ!!!“

Мислењата на граѓаните се поделени. Едни велат „Браво“, други сметаат дека ова е „Бегање од дебата“.

 

 


Проектот „ЕУ за тебе“ донираше опрема за гранична полиција - Гевгелија

Видео: Денес во Гевгелија донирана донација вредна 3,7 милиони евра на Министерството за внатрешни работи на РМ од страна на Европската унија 

Повеќе

ДИК во оставка

На првата наредна седница на Собранието на РМ треба да ги констатира нивните оставки

Повеќе

Утре 5 улици од Гевгелија без вода

За утре е најавен прекин на водоснабдување во централното подрачје на Гевгелија

Повеќе

Тројца членови од ДИК поднесоа оставки

Чичаковски, Дума и Милев подлегнаа на јавниот притисок и сами поднесоа оставка 

Повеќе

ДПМНЕ ќе бира нов лидер на 23 декември во Валандово

Вонредниот конгрес за избор на нов лидер на ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово на 22 и 23 декември

Повеќе

Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.