Топ Новости >

Хуманитарен базар на Форум на жени на СДСМ Гевгелија

  • Недела, Дек 24 2017


Со хумани донаторски прилози од домашно приготвењи јадења, колачи, украси за нова година, синоќа во просториите на Општинската организација на СДСМ се одржа традиционалниот новогодишен хуманитарен базар, во организација на активистките и членки на Форумот на жени на СДСМ Гевгелија.

Богатата трпеза на домашни изработки беше понудена на откуп од страна на органозаторите.
- „Да испратиме порака на среќа и да стоплиме нечиј дом со малиот донаторски прилог кој ќе го обезбедиме со нашата подготвена хуманитарна трпеза која ви ја нудиме на откуп, а секој дополнителен паричен прилог ќе биде добредојден, за оние на кои им е најпотребен“, објави на почетокот од манифестацијата претседателката на Регионалниот Форум на жени на СДСМ, Марина Горгиева.
Таа се заблагодари на сите за посветеноста, за хуманоста, за насмевката и подадената рака, во овие претпразнични денови, каде помошта е најпотребна.

Гостин на базарот беше и претседателот на ОО на СДСМ Гевгелија Сашо Поцков кој ги поздрави учесничките на хуманитарниот базар, изрази благодарност за нивната хуманост, а како актуелен градоначалник на општина Гевгелија најави активна социјална програма на општината кон ранливата категорија граѓани.
- „Хуманоста е човекова доблест, а јас се гордеам што ОО на СДСМ има такви претставнички и активистки на Форумот на жени кои со овој традиционален базар покажуваат човечност и грижа за поединци од нашето општество“, рече Поцков и го отвори базарот со откуп на првиот производ и првите донирани парични средства во кутијата за хуманитарни прилози.

Собраните средства од распродажбата на артиклите и хуманитарните парични прилози ќе бидат донирани во текот на утрешниот ден на деца со посебни потреби од детската градинка „Цветови“, за загрозени семејства со мали деца од општината и самечки социјални домаќинства.


Стартуваше проектот за уредување на Динќут

Со средства од ЕУ од програмата за меѓугранична соработка општина Гевгелија како партнер со Агенцијата за развој од Банско ќе го уредува туристичкиот и спортски локалитет Динќут

Повеќе

Празничниот јануари ги намали крадците во Гевгелија

Тоа го потврдува и извештајот на Полициска станица Гевгелија која службено констатирала дека во период од 15.01. до 21.01.2018 година на подрачјето на полициската надлежност, нема регистрирано ниту

Повеќе

Гевгелиските угостители на средба со градоначалникот

Угостителите со локалната самоуправа ќе градат солидна туристичка понуда во Гевгелија

Повеќе

Државна пензија за сите

Оваа мерка е предвидена во владината програма и најверојатно ќе се реализира во следната фискална година

Повеќе

Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.