Топ Новости >

Регистрирани 14 земјотреси за 6,5 часа во Грција, а почуствувани и во ЈИ Македонија

  • Вторник, Јан 02 2018


Утрово, после регистрираните девет потреси за изминати шест часа, Европскиот макросеизмички сеизмолошки центар регистрираше уште пет помали потреси во североисточниот дел на територијата на Грција.
Епицентарите на ударите според ознаките на мапата на ЕСЦ се движи северно кон територијата на Бугарија.

Последниот потрес од регистрираните 14 досега е со интензитет од 1,7 степени според европската макросеизмичка скала во 6:59 минути.

Голем дел од населелните места долж македонско-грчката граница кај Дојран-Кукуш и околните општини ги почувствуваа поголемите потреси со јачина од 3,9, оној со 5,1 степени, а послабите удари под 2 степени беа почувствувани како блага вртоглавица од страна на вознемирените жители.

Бугарските портали јавија дека потресите се почуствуваа во Сандански и Петрич. Највознемрени се жителите на Дојран, со оглед на тоа што епицентрите на ударите се движеа во линија од 32, 11 до 8 километри одалеченост од Дојран. Засега нема никакви информации за можни причинети штети од земјотресот во овој дел од државата.

 

 


Стартуваше проектот за уредување на Динќут

Со средства од ЕУ од програмата за меѓугранична соработка општина Гевгелија како партнер со Агенцијата за развој од Банско ќе го уредува туристичкиот и спортски локалитет Динќут

Повеќе

Празничниот јануари ги намали крадците во Гевгелија

Тоа го потврдува и извештајот на Полициска станица Гевгелија која службено констатирала дека во период од 15.01. до 21.01.2018 година на подрачјето на полициската надлежност, нема регистрирано ниту

Повеќе

Гевгелиските угостители на средба со градоначалникот

Угостителите со локалната самоуправа ќе градат солидна туристичка понуда во Гевгелија

Повеќе

Државна пензија за сите

Оваа мерка е предвидена во владината програма и најверојатно ќе се реализира во следната фискална година

Повеќе

Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.