Топ Новости >

Серијата потреси уште го вознемирува југот на Македонија

  • Вторник, Јан 02 2018

 


 Во 18:36 минути на дојранското трусно подрачје евидентиран е уште еден земјотрес со јачина од 3,6 степени според европската макросеизмичка скала.

Земјотресот го најави силен татнеж со бучава како да паѓаат камења. Имаше кружни движења, од исток кон запад, па кон север и повтроно кон исток и така уште две кружни замајувања во траење од 6-7 секунди.

Длабочината на подместувањето на земјиното тло е регистрирана на два километри одалеченост од земјината површина. Епицентарот е регистриран на 144 км југоисточно од Скопје, а на 10 км североисточно од Дојран.

Земјотресот е почуствуван и во соседните општини и населени места од југот на Македонија, како и во Грција каде се наоѓа епицентарот и во Бугарија.

Стручњаците јавуваат дека ова се можни афтершокови за смирување на земјиното тло.

ДОПОЛНУВАЊЕ:
Половина час после евиденцијата на земјотресот, Европскиот макросеизмички центар ја корегираше јачината на потресот од 3,6 степени во 4 степени.


 

Стартуваше проектот за уредување на Динќут

Со средства од ЕУ од програмата за меѓугранична соработка општина Гевгелија како партнер со Агенцијата за развој од Банско ќе го уредува туристичкиот и спортски локалитет Динќут

Повеќе

Празничниот јануари ги намали крадците во Гевгелија

Тоа го потврдува и извештајот на Полициска станица Гевгелија која службено констатирала дека во период од 15.01. до 21.01.2018 година на подрачјето на полициската надлежност, нема регистрирано ниту

Повеќе

Гевгелиските угостители на средба со градоначалникот

Угостителите со локалната самоуправа ќе градат солидна туристичка понуда во Гевгелија

Повеќе

Државна пензија за сите

Оваа мерка е предвидена во владината програма и најверојатно ќе се реализира во следната фискална година

Повеќе

Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе


 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.