Топ Новости >

Нови сметки за вода од јануари 2018 за гевгеличани

  • Четврток, Јан 04 2018


Со цена за потрошен кубик вода од 14,46 денари и цена за одведување урбани отпадни води (канализација) од 3,6 денари по еден кубик, комуналните сметки на потрошувачите од градскиот водовод во Гевгелија ќе бидат пониски за 1,34 денари. Тоа значи намалување на вкупната сметка за вода од 6,907 одсто.

Ваквата одлука следуваше по барање на Регулаторната комисија за водостопанство која врз основа на бројот на потрошувачи и податоци за материјалното работење на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија определи најниски цени за комуналните услуги за потрошувачите од општината. Oдлуката поддржана од органите на гевгелиското комунално претпријатие стаса на разгледување пред Советот на Општина Гевгелија кое по Статутот на јавното локално комунално претпријатие ги утврдува цените на услугите на комуналните трошоци спрема граѓаните и правните лица. Советот на Општина Гевгелија на последната шеста редовна седница одржана на 28 декември минатата година ги прифати едногласно одлуките за цените за комунални услуги на гевгелиски „Комуналец“.

Ваквото олеснување за граѓаните на Гевгелија и корисниците на градскиот водоводен систем треба да настапи од јануари 2018 година, а новите сметки со новите цени за комунални услуги ќе бидат испорачани во месец февруари годинава.

Кај правните лица цената за собирање и одведување на урбаните води е намалена од 11 денари на 6,43 денари за метар кубен, а цената на потрошен кубик вода ќе изнесува 29,21 денар, што е поскапо за 102 % во споредба со цената за домаќинствата.
Домаќинствата во општина Гевгелија во 2018 година за кубик потрошена вода за пиење ќе плаќаат 14,46 денари наместо досегашните 13,9 денари, додека за собирање и одведување на урбаните води наместо цена од 5,5 денари за метар кубен, годинава ќе плаќаат по 3,6 денари. Вкупните трошоци за двете услуги (вода + канализација) се намалуваат од 19,4 денари на 18,06 по потрошен кубик.

Од 2018 година во Република Македонија за прв пат се воведува нова комунална услуга - прочистување на отпадните води. Цената и тарифа на оваа услуга во општина Гевгелија е изработената според физибилити студија и потврдените критериуми од страна на швајцарските консултанти кои ја следеа изградбата на Пречистителната станица во Гевгелија. Истата од неодамна е во функција и има свои трошоци за одржување и функционирање. Цената на новата услуга за домаќинствата ќе изнесува 13,37 денари, а за правните лица 27,23 денари за метар кубен прочисени отпадни води.

Тоа значи дека вкупната цена за трите видови комунални услуги вклучени во сметката за вода (вода за пиење, канализација и прочистување на отпадни води) ќе изнесува 31,43 денари за физичките лица, односно домаќинствата потрошувачи. За правните лица сметката по кубик потрошена вода, а со тоа и канализација и отпадни води ќе изнесува вкупно 62,67 денари по метар кубен. Со трошоците за прочистување на отпадните води (трошоци за прочистителна станица, кои ќе паднат на товар на потрошувачите приклучени на овој систем, а тоа се водокорисниците од Гевгелија, Богородица и Моин) сметката за вода на едно домаќинство ќе биде поскапа за 74,03 %.

Од општината, кои за оваа новост известуваат една недела по донесувањето на одлуката за новите цени на комуналните услуги на локалното јавно комунално претпријатие, не јавуваат од кога стапува на сила вградувањето на трошоците за прочистување на отпадните води во редовните сметки на „Комуналец“. Значи, ценовниот шок штотуку претстои.

 

 


СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе

 

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.