Топ Новости >

Вечерва нов земјотрес од 3,5 степени почувствуван во Гевгелија

  • Петок, Јан 05 2018


Вечерва во 4 часот 6 минути и 13 секунди со брз звук на тресење на вратите и останатата столарија во домовите, но и нишање на лустерите во кружни движења, беше почуствуван краткотраен земјотрес од 6-7 секунди.
Европскиот макросеизмички Центар го регистрира епицентарот на територија на Република Грција со јачина од 3,5 степени според европската макросеизмичка скала на длабочина од 5 километри под земјиното тло.
Најблиското место до ударот е местото Дросатион оддалечено североисточно само 7 километри од епицентарот. Источно од ударот на 11 километри е Стар Дојран, а 147 километри југоисточно е Скопје, регистрираат од ЕМЦ.

Ударот е оценет со јачина од трета категорија и со истиот интензитет го почуствуваа и жителите на Богданци, Гевгелија и Валандово, местата Кукуш и Агија Параскева во Грција и сите останати населени места во радиус од 30 километри.
Како земјотрес од втора категорија, во радиус од 80 километри, го почуствуваа и во Петрич и Сандански Бугарија.

Еден од ударите во текот на полноќните часови (3-ти спрема 4-ти јануари)  беше со епицентрално подрачје во Дојранското езеро, повторно со грчка територијалност.

Ова се се' уште потреси како афтер шокови од разместувањето на истата трусна плоча на која лежи Дојран и Дојранското езеро и масивот на Беласица.

 

 


Пуштена во сообраќај делницата Демир Капија - Смоквица

Денеска напладне со свечена церемонија е пуштена во употреба делницата Демир Капија – Смоквица

Повеќе

Светски ден на Планетата Земја

22 април - Светскиот ден на планетата Земја денес го одбележуваат повеќе од 175 држави низ планената

Повеќе

Автопатот Смоквица-Демир Капија од утре во употреба

Автопатната делница конечно готова, после две години доцнење во изградбата и од утре, понеделник 23 април, ќе се вози по неа

Повеќе

Се асфалтираат улиците во Дојран

Пред почетокот на туристичката сезона локалната самоуправа ги подобрува урбаните услови за граѓаните и посетителите на општината

Повеќе

Владата го проширува списокот за транспарентност на функционерите

Покрај министрите, и судиите, и градоначалниците, и пратениците јавно ќе мораат да објавуваат колку трошеле

Повеќе

Кривична пријава за надрилекарство за гевгеличанка

Без соодветно образование, без лиценца вршела очни прегледи и одредувала диоптрија на пациенти 

Повеќе

Делегација на Чешката Амбасада и Сенатот на Р.Чешка во Гевгелија

Гевгелиско добредојде за делегација од чешкиот Сенат и Амбасадата на Република Чешка во Гевгелија, предводена од неговата екселенција Мирослав Томан

Повеќе

Прес на Владата по повод чистата препорака за преговори со ЕУ

„Во својот извештај до Европскиот Совет на ЕУ, Европската Комисија предложи кристално чиста, безусловна препорака за почеток на преговорите за Република Македонија“

Повеќе

Симната условеноста за пристапните преговори со ЕУ

Македонија доби чиста препорака за почеток на пристапните преговори од страна на Европската комисија и многу подобрен вординг во однос на претходните извештаи (Жбогар)

Повеќе

Се обновува градскиот парк во Богданци

Општина Богданци ја реконструира пешачката патека во градскиот парк и го враќа првобитниот изглед на паркот

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.