Топ Новости >

25-ти јубилеен Коледарски Хепенинг 2018

  • Петок, Јан 05 2018

 


 


Со голем бадников оган осветен од свештеници од Црквата во Гевгелија, сценски настап на локални изведувачи и голем огномет вечерва на ракометното игралиште во Гевгелија одбележан годинашниот јубилеен 25-ти Коледарски Хепенинг. 

Големиот број посетители беа дочекани со топли напитоци, лесна закуска, локални тезги со бадникови гранчиња кои беа делени од страна на организаторите во знак на испорачани желби за здравје и бериќет на сите. 

На сцената во забавниот дел од програмата настапија изведувачи од Гевгелија Теодора и Глигор, Игор Узунов, групата „Панта Реи“, радио водителот Кире Зарлинов од „Антена 5“, односно DJ Ерик Фокс, а атмосферата ја „запалија“ вечните момци од „Зијан“ и со нивните незаборавни песни и со големиот огномет кој ја следеше нивната музика со распрснати ѕвездени топки над небото на Гевгелија. 


 


Во организација на Локалниот Клуб на Социјалдемократската младина на Македонија за Гевгелија гости на настанот беа потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски, инаку актуелен министер за внатрешни работи во Владата на РМ; претседателот на Општинската организација на СДСМ за Гевгелија, Ташко Дојчинов, градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков и многу други следбеници на овој традиционален настан. Стартуваше проектот за уредување на Динќут

Со средства од ЕУ од програмата за меѓугранична соработка општина Гевгелија како партнер со Агенцијата за развој од Банско ќе го уредува туристичкиот и спортски локалитет Динќут

Повеќе

Празничниот јануари ги намали крадците во Гевгелија

Тоа го потврдува и извештајот на Полициска станица Гевгелија која службено констатирала дека во период од 15.01. до 21.01.2018 година на подрачјето на полициската надлежност, нема регистрирано ниту

Повеќе

Гевгелиските угостители на средба со градоначалникот

Угостителите со локалната самоуправа ќе градат солидна туристичка понуда во Гевгелија

Повеќе

Државна пензија за сите

Оваа мерка е предвидена во владината програма и најверојатно ќе се реализира во следната фискална година

Повеќе

Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.