Топ Новости >

Ново тресење на земјиштето во Дојранско

  • Понеделник, Јан 08 2018


На првиот ден од Божиќ регистрирани три земјотреса во близина на Дојранското езеро, а на Бадник уште два со помал интензитет. Последниот е регистриран на три минут пред полноќ, во 23:57:09 часот (22:57:09 по локално време) со епицентар на грчка територија кој се наоѓа во близина на грчкото место Агиа Параскеви, на 26,4 клометри северно од местото Килкис (Кукуш). Територијално гледано тоа е од другата страна на Дојранското езеро на грчка територија.
Силината на потресот е 2,9 степени според европската макросеизмичка скала на длабочина од 2 километри од земјиното тло, со што потресот е класифициран во трета категорија земјотреси.
Истиот е почувствуван и на македонска територија, во Стар и Нов Дојран, Богданци, Валандово, Гевгелија и околните населени места во радиус од 30 километри. За жителите на Гевгелија не беше силен, ниту страшен удар, туку краткотрајно замајување од исток кон запад и тоа на два пати. Сепак, чувството беше непријатно за тие кои го почувствуваа.

 

 

Фото: од Европскиот Центар за сеизмологија - мапа на епицентарот и околните населени места каде е почувствуван потресот

 

На овој земјотрес му претходеше потресот од 2,3 степени според ЕМС кој се случи во 13:32:12 часот исто во подрачјето на северна Грција, на 22,2 километри северно од Кукуш.
Седмиот ден од јануари, на 42 минути после полноќ во истото подрачје е регистриран помал потрес од 1,0 стемени според европската макросеизмичка скала исто на 23,6 километри северно од Кукуш.

Вчерашниот ден 6-ти јануари имаше исто подземни активности на придвижување во овој дел од Грција, а беа почувствувани и во Нов и Стар Дојран, поради близината на потресите. Иако со помала јачина, првиот од 1,6 степени (во 00:27:23 часот) на неколку километри од Дојран, а вториот со јачина од 1,4 степени на оддалеченост од само 22,5 километри од грчкото место Килкис, а помалку од 10-на километри од Дојран.

Ова е само доказ дека потресите од грчко тло постепено се придвижуваат со епицентралните удари кон север, кон бугарска територија. Трусната зона на потресите е во близина на планинскиот масив на Беласица. Слабеењето на јачината на ударите само укажува на последователни афтершокови, што е вообичаено за поголем потрес каков што беше тој на 2 јануари годинава со јачина од 5,1 степен според евроспката макросеизмичка скала.

 

 Фото од Европскиот макросеизмички Центар - црвените точки се местата на епицентар на потресите до 7-ми јануари, зелените точки се местата на епицентарот на земјотресите од 6-ти јануар 2018


 

Стартуваше проектот за уредување на Динќут

Со средства од ЕУ од програмата за меѓугранична соработка општина Гевгелија како партнер со Агенцијата за развој од Банско ќе го уредува туристичкиот и спортски локалитет Динќут

Повеќе

Празничниот јануари ги намали крадците во Гевгелија

Тоа го потврдува и извештајот на Полициска станица Гевгелија која службено констатирала дека во период од 15.01. до 21.01.2018 година на подрачјето на полициската надлежност, нема регистрирано ниту

Повеќе

Гевгелиските угостители на средба со градоначалникот

Угостителите со локалната самоуправа ќе градат солидна туристичка понуда во Гевгелија

Повеќе

Државна пензија за сите

Оваа мерка е предвидена во владината програма и најверојатно ќе се реализира во следната фискална година

Повеќе

Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.