Топ Новости >

Општина Гевгелија започна со расчистување на дивите депонии

  • Понеделник, Фев 12 2018

 


 

По направениот увид на теренот на дивите депонии кои се простираат во границите на општина Гвегелија, општината започна со расчистување на истите. Во акцијата на расчистување на дивите депонии ќе бидат вклучени надлежните општински служби, Јавното комунално претпријатие „Комуналец“ од Гевгелија, но и градежните фирми „Анса“ и „Алфа проект“.

Првично, според направениот план ќе се пристапи кон расчистување на депонијата за градежен шут кај Милци и кај депонијата во близина на Мрзенска река. По расчистувањето на овие две депонии истите ќе бидат заградени и на нив ќе се постават дежурни служби. Овие депонии ќе опстанат како депонии само за градежен шут и во иднина секое лице или градежни компании каи ќе сакаат да фрлат непотребен градежен шут, истото ќе можат да го направат на депониите, но претходно ќе треба да платат одредена комунална такса.

Расчистувањето на депониите ќе се изврши во сите населени места, а по отстранувањето на истите, ќе се одредат локации за депонирање само на градежен шут.


 

Нови директори на СОУ „Јофиф Јосифовски“ и ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Цветан Нелоски е новиот директор на гевгелиското средно училиште, а Снежана Катарова е именувана за директор на ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Повеќе

Закажана осмата седница на Совет на општина Гевгелија

Осмата седница на Советот закажана е за 28 февруари

Повеќе

Заев со почести пречекан во Германија

Црвен тепих и интонирана химна за почесниот гостин премиерот Зоран Заев во Германија

Повеќе

Крадците возвраќаат за мирниот празничен јануари

Во првите три недели од февруари на подрачјето на надлежност на Полициска Станица Гевгелија регистрирани се 20 кражби

Повеќе

Заев утре на средба со Меркел

По средбата во Берлин, германската канцеларка и премиерот ќе одржат заедничка прес конференција

Повеќе

Српската Амбасадорка со Благодарница за општина Гевгелија

Амбасадорката Дивјак искажа уверување за понатамошно пријателство и соработка помеѓу двете земји и интерес за соработка на економски план

Повеќе

Две години условна за Ивона Талевска

Талевска нема да оди во затвор под услов во наредните четири години да не го повтори кривичното дело за кое беше обвинета

Повеќе

Ивона Талевска призна дека затајувала данок

„Признавам вина за дејствијата кои ми се ставаат на товар со обвинителниот акт на СЈО“

Повеќе

Реновирана Детската градинка „Цветови“ во Гевгелија

Претставник на УНХЦР и Министерката за труд и социјала денеска ја посетија градинката и го пуштија во употреба реновираниот дел

Повеќе

Закроени лозјата во чест на Светецот Трифун

За богат род и заштита на лозјата денеска беа закроени лозјата на плантажите во гевгелиско

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.