Топ Новости >

Закроени лозјата во чест на Светецот Трифун

  • Среда, Фев 14 2018


За богат род и заштита на лозјата денеска беа закроени лозјата на плантажите во гевгелиско.

Претставници на Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство присуствуваа на свечената церемонија на закројување на плантажите: „Ригоимпекс“, „Агро Вардарија Тиквеш“, „Викторија Грапс“, „Васил Транс Келер“ и повеќе плантажи на индивидуални лозари.

Светецот Трифун е заштитник на градинарите и лозарите. Лозарите традиционално го одбележуваат овој празник, некои и со свечени црковни литургии посветени само на овој чин за добар род, надевајќи се дека светецот ќе им помогне грозјето да биде благо, а бочвите полни со вино.

Во Гевгелија има повеќе регистрирани лозари кои денеска го одбележуваат чинот на закројување на лозјата со индивидуална организација, со пригодна закуска и вино за да биде родот плоден и бериќетот вносен.

 


Нови директори на СОУ „Јофиф Јосифовски“ и ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Цветан Нелоски е новиот директор на гевгелиското средно училиште, а Снежана Катарова е именувана за директор на ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

Повеќе

Закажана осмата седница на Совет на општина Гевгелија

Осмата седница на Советот закажана е за 28 февруари

Повеќе

Заев со почести пречекан во Германија

Црвен тепих и интонирана химна за почесниот гостин премиерот Зоран Заев во Германија

Повеќе

Крадците возвраќаат за мирниот празничен јануари

Во првите три недели од февруари на подрачјето на надлежност на Полициска Станица Гевгелија регистрирани се 20 кражби

Повеќе

Заев утре на средба со Меркел

По средбата во Берлин, германската канцеларка и премиерот ќе одржат заедничка прес конференција

Повеќе

Српската Амбасадорка со Благодарница за општина Гевгелија

Амбасадорката Дивјак искажа уверување за понатамошно пријателство и соработка помеѓу двете земји и интерес за соработка на економски план

Повеќе

Две години условна за Ивона Талевска

Талевска нема да оди во затвор под услов во наредните четири години да не го повтори кривичното дело за кое беше обвинета

Повеќе

Ивона Талевска призна дека затајувала данок

„Признавам вина за дејствијата кои ми се ставаат на товар со обвинителниот акт на СЈО“

Повеќе

Реновирана Детската градинка „Цветови“ во Гевгелија

Претставник на УНХЦР и Министерката за труд и социјала денеска ја посетија градинката и го пуштија во употреба реновираниот дел

Повеќе

Закроени лозјата во чест на Светецот Трифун

За богат род и заштита на лозјата денеска беа закроени лозјата на плантажите во гевгелиско

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.