Топ Новости >

Реновирана Детската градинка „Цветови“ во Гевгелија

  • Петок, Фев 16 2018


Со наменско одвоени средства во висина од 50.000 евра, од кои 900.000 денари за целосна замена на столаријата во градинката „Цветови“ и 2.250.000 денари за реконструкција и уредување на Дневниот центар за лица со посебни потреби, се обезбеди пристоен простор за престој на децата од претшколска возраст во оваа установа. Покрај финансискиот ангажман на Министерството за труд и социјала со своја донација за истата намена учествуваше и Данскиот Комитет кој на овој начин ја поддржа програмата за работа на ова министерство за грижа и подобрување на условите во објектите каде престојуваат децата во градинките, како и децата со посебни потреби.

Финиширањето на овој финансиски и проектен ангажман беше повод денеска во Гевгелија да престојува министерката за труд и социјала Мила Царовска.
Таа искажа уверување дека во програмата на министерството децата се приоритет, особено нивната грижа за престој во детски установи каде учат и се згрижени соодветно, а секако приоритет и на оваа Влада.
Заедно со министерката Царовска, денеска во посета на Гевгелија и Детската градинка „Цветови“ беше и претставник на УНХЦР, Даг Сигурдсон, кој истакна:
- „Огромна чест ми е што сме тука денеска да ја отвориме реновираната градинка. Последните неколку години локалното население покажа многу голема солидарност со бегалците и ние сме тука да вратиме за таа солидарност кон локалното население кон сите бегалци кои со години поминувале низ земјата. Секако, ова наша можност да придонесеме кон развојот на локалните заедници не би била возможна ако нам не ни' помогна Владата на Обединетото Кралство, и со донација фактички ја овозможи нашата работа за да помогнеме“, истакна претставникот на УНХЦР.Домаќин на донаторите за овој проект наменет на децата беше градоначалникот Сашо Поцков, кој во име на локалната самоуправа се заблагодари на донацијата укажувајќи дека ова е начин на соработка и солидаризација со заедницата. 

Најсрдечна благодарност до сите упатија децата од Детската градинка „Цветови“ кои за своите гости, донатори, претставници од локалната самоуправа подготвија свечена приредба со рецитации, драматизации, песни и игри.

„Овде царува другарството. Се' е мое, твое и наше. Сите си помагаме, се дружиме, играме и пееме, најчесто се смееме, весели и среќни сме“, порачаа децата.СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе


 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.