Топ Новости >

Нови директори на СОУ „Јофиф Јосифовски“ и ОУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија

  • Четврток, Фев 22 2018


Цветан Нелоски е новиот директор на гевгелиското средно училиште, избран по пат на отворен јавен конкурс, а именуван со решение на градоначалникот на општина Гевгелија од 20 февруари годинава, со овластување во текот на следниот четиригодишен мандатен период да раководи со Средното општинско училиште „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија.

Цветан Нелоски е долгогодишен вработен во образованието како професор по физичко воспитување. Тој на 13 ноември ја превзеде функцијата вршител на должноста директор на ООУ „Владо Кантарџиев“ како и на подрачните училишта во Богородица и Мрзенци кои работат во состав на споменатото Општинско училиште, но по јавниот конкурс за избор на директор во СОУ „Ј. Јосифовски“ ја доби довербата од градоначалникот Сашо Поцков за управување со оваа образовна институција во следниот четиригодишен мандатен период.

Нелоски доаѓа на оваа позиција, превземајќи го раководењето од досегешниот директор Борче Нечевски, кој ја извршуваше функцијата директор на СОУ во изминатите два мандати. По именувањето на Цветан Нелоски за нов директор, Борче Нечевски се враќа на првичното работно место кое го извршувал пред да стапи на функција, а тоа е професор по стручни предмети во машинска струка.

Истиот ден 20 февруари, со решение на градоначалникот на општина Гевгелија назначен е и директор на Општинското основно училиште „Владо Кантарџиев“. Тоа е Снежана Катарова, образовен работник со 22 години работен стаж во образовните институции во општината. Снежана зад себе има и пет години работен стаж како директор од кои 2,5 во ОУ „Климент Охридски“ во Миравци и 2,5 години директорски стаж во ОУ „Крсте Мисирков“ во Гевгелија.
Таа е одделенски наставник со положен директорски испит и за себе вели дека професионалниот предизвик за подобрување на образовните можности ја натерале да конкурира на отворениот конкурс за избор на директор во една поголема образовна институција „Владо Кантарџиев“ од местото кое го напушта, а тоа е Подрачното училиште во Моин.
Катарова веќе трети ден раководи со организирањето на образовниот процес на 786 ученика опфатени во ОУ „Владо Кантарџиев“ заедно со двете подрачни училишта во Богородица и Мрзенци и тимот на професионални образовни кадри од 63 вработени.

 


СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.