Топ Новости >

Наврнати 23,5 сантиметри снег во Гевгелија

  • Понеделник, Фев 26 2018

 


 

Снежните врнежи во Гевгелија кои започнаа во текот на вчерашниот ден во 9:17 часот во неделата, па се до денеска до 11 часот кога престанаа врнежите, донесоа снежна покривка над Гевгелија од 23,5 сантиметри.

Првичната покривка од само 2 сантиметри снег измерена во 19 часот синоќа остави зимска идилична слика низ улиците, покривите, и пејсажите низ градот. Во текот на ноќта наврнаа уште 12 сантиметри снег, па вкупната покривка утрово во 7 часот изнесуваше 14 сантиметри.

Од Општината јавуваат дека локални екипи и возила синоќа истурале сол низ улиците во градот. Утринската раздвиженост на автомобили низ улиците оставија истапкана, а некаде и кашаста состојба на сообраќајниците.
Градот како да ужива во белината, па ретко кој исчистил пред својот дом, или пристап кон домот. Ниските температури под нулата најавени во текот на ноќта можат да станат опасност за движење по замрзнување на неисчистениот снег.

Од Управата за хидрометеоролошки работи најавуваат нови врнежи од снег во текот на утрешниот ден, со поголем интензитет во Источниот дел на Македонија, јавува дежурниот синоптичар од гевгелиската метеоролошка станица во Гевгелија, Томе Узунов.


СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.