Топ Новости >

Трката на мирот го донесе факелот на мирот во Гевгелија

  • Среда, Мар 07 2018


Меѓународната мировна трка која пред девет дена започна од Бугарија, поминувајќи низ Грција, денеска претпладне пристигна во нашиот град носејќи го факелот на мирот, со пораки за мир и соживот на сите народи во светот.

На плоштадот во Гевгелија од страна на општина Гевгелија беше организиран дочек на овие тркачки миротворци кои имаа можност и да се обратат до присутните граѓани.

Освен благодарноста за доброто време што ги пречекало во Гевгелија, после деветдневна трка низ снег, дожд и ветер, организаторите на трката потсетија дека овој мировен спортски настан е организиран за прв пат од индискиот атлетичар, музичар и поет Шри Чинмој, уште во 1987 година. Трката се изведува веќе 31 година низ светот, а секоја втора трка се одвива низ земјите на Европа.Градоначалникот на Гевгелија, Сашо Поцков се заблагодари на меѓународните тркачи што го донесоа фаќелот на мирот и во Гевгелија, посакувајќи мир насекаде во светот, зошто само во мир се создава просперитет и развој за сите.

По пригодната програма и „песната за мирот“ ученици од гевгелиските основни училишта ја продолжија Трката на мирот низ улиците на Гевгелија. Подоцна Трката продолжи по својата планирана траса на посета на градови низ Македонија.

Меѓународниот тим на атлетичари на својот мировен пат ќе поминат рута од 24.000 километри низ 49 земји низ Европа. Факелот на мирот ќе заврши после седуммесечна мировна трковна турнеја на 8 октомври, во Лисабон, Португалија. 

СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.