Топ Новости >

75 години од депортирањето на гевгелиските евреи

  • Понеделник, Мар 12 2018


Придружувајќи се на централната републичка манифестација „Маршот на живите“ со порака „Да не се повтори“ денеска потсетуваме на депортацијата на 14-те гевгелиски евреи во логорите на смртта.

Тие беа дел од 7.144 евреи од Македонија кои во март 1943 година беа собрани од своите домови, затворени сите во Тутунскиот комбинат и на денешен ден со вагони депортирани во озогласениот фашистички логор на смртта „Треблинка“, од каде што никогаш не се вратија.

Седумчленото семејство Брзилај и седумчленото семејство Ишула ноќта помеѓу 10 и 11 март беа собрани од фашистите. Имињата на Самоил, Давид, Јаков, Деди, Виден, Сафа, Салфета, Мануел, Давид, Аника, Маркита, Ида, Фекула и Арон останаа испишани на спомен плочата во знак на сеќавање на еден нечовечки чин врз нашите сограѓани и историски спомен за геноцид врз еден народ што треба да сведочи со порака да не се повтори.

Изминатиот викенд, комеморативни манифестации слични како денешните во Скопје се одржаа и во Битола и во Штип.

Вечна им слава!


 

СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.