Топ Новости >

Владата расправа за стопирање на изградбата на рудникот Казандол

  • Вторник, Мар 13 2018


На вечерашната емисија 24 Отворено на Телевизија 24, Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски изјави дека владата на денешната седница, која се' уште е во тек ја разгледува опцијата за стопирање на изградбата на рудниците во Југоисточниот регион од Македонија.

Министерот Николовски додаде дека досега се констатирани бројни правни нерегуларности околу изградбата на рудниците.

Николовски додаде дека одлуката околу понатамошната изградба на рудниците би требало да се знае за една недела.

Во југоисточниот регион спаѓа и прашањето за барање за продолжување на концесија за геолошки истражување на планината Кожуф во месноста Конско, за кое минатата недела Советот на општина Гевгелија даде негативно мислење.

Дали стопирањето на Казандол и владината расправа за нерегуларностите кај концесионерите во однос на изградбата на рудниците од југоистокот ќе повлече и конечно стопирање на горливата тема за граѓаните, дали ќе опстанат рудниците или ќе првагне интересот за сеопштото здравје на граѓаните и зачувувањето на чистата животна еколошка средина. Па и за нас гевгеличани, со важните ресурси на вода, воздух што ги нуди Кожуф планина. 


 

СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.