Топ Новости >

Најавен шестчасовен прекин на електрична енергија за утре четврток

  • Среда, Мар 14 2018


Влезот на Гевгелија долж линијата до Граничниот премин Богородица утре ќе претрпи прекин во електроснабдувањето во термин од 09 до 15 часот.
Во најавениот термин од ЕВН Македонија, без електрична енергија ќе останат објектот на фабриката „Пајдаков“, што е на влезот од Гевгелија, потоа бунарите за вода наречени „Чаир“, бензинската пумпа „Лукоил“, стоматолошката ординација „Вудент“ и казиното „Сенатор“, објекти распоредени долж меѓународниот автопат се' до ГП „Богородица, а без струја ќе остане и колекторот кај Богородица.

На двапати, накратко, прекин во електроснабдувањето ќе има и во
Богородица, пред 9 и после 15 часот.

Прекинот во електроснабдувањето е заради реализација на инвестиционите зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енерија, најавен еден ден однапред од компанијата „ЕВН“. Ова секако зарди подготовка на стопанските и индустриски објекти да не претрпат ненајавени загуби во работењето, а граѓаните да ја организираат потребата од друг извор на загревање, или вода, доколку дојде и до застој на водоснабдувањето во назначениот регион на работа на стручните теренски екипи за изведување на работите.

 


СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.