Топ Новости >

Ван Хојте смета дека е избрзано одржувањето на локалните избори

  • Четврток, Авг 03 2017

 


 

Во интервју за емисијата „Стадион“ на „Канал 77“ олеснувачот во пржинските преговори Питер Ван Хојте, одговарајќи на прашањето каде бил успешен, а каде потфрлил и што би променил од денешна перспектива, рече дека секогаш постои простор за евалуација што можело да се направи поинаку.

„Кај Пржино клучен беше проблемот што најнапред беше утврден датумот на изборите. А според мене датумот треба да биде црешата на колачот која ќе се стави дури откако сите други прашања ќе бидат разрешени. И сега нешто слично се случува со локалните избори. Датумот е утврден, а има многу други прашања на кои допрва треба да се работи“ вели Ван Хојте.

Точно е дека неговите законските предлози за медиумите биле наменети специјално на вонредните избори, но според ван Хојте реформите во медиумите и сега се итни и приоритетни. Тој очекува инклузивен процес и решителна акција од владата и верува дека процесот на јавни консултации и расправата во парламентот ќе доведат до конструктивен конечен предлог кој потоа ќе стапи на сила што е можно побрзо.

Олеснувачот од Пржино Питер Ван Хојте за „Стадион“ зборуваше и за идејата генералниот директор на МРТВ да биде странски експерт, за укинувањето на радиодифузната такса и опасноста финансирањето од владиниот буџет да го направи јавниот сервис политички зависен и пристрасен, за мачките и хуморот како нужен комуникациски израз кога сите други начини на комуницирање не функционираат.


 

Буџетот на општина Гевгелија за 2018 тежок 15,7 милиони евра

Советот на општина Гевгелија даде зелено светло за нацрт буџетот на општина Гевгелија за 2018 година, кој во приходната страна има проекција од 15,7 милиони евра (965,5 милиони денари)

Повеќе

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

ВИДЕО: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата - (Премиерот Заев)

Повеќе

Протестен марш: СТОП за Казандол!!!

Утре напладне, во Валандово се организира Голем протестен марш за ИТНО запирање на Рударскиот комплекс КАЗАНДОЛ!

Повеќе

Советниците на ДПМНЕ во Гевгелија ја напуштија 4-та седница

Во знак на протест со напис на столчињата во салата за седници „Слобода за нашите браќа и сестри македонци!“ членовите на Советот на општина Гевгелија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната

Повеќе

Правописот на македонски јазик од денес бесплатно на интернет

Ова е последното, второ проширено издание на Правописот, од март 2017

Повеќе

Петиција за ОСТАВКА на ДИК

На социјалните мрежи граѓаните започнаа електронска петиција за оставка на сите членови на ДИК

Повеќе

Јавна дебата: Рудници: да или не?

Регионалниот форум на Цивика мобилитес во Струмица во соработка со „Топ Тема“ на Телма,  фокусиран на актуелната ситуација со издадените концесии за геолошки истражувања или за отворање на рудници

Повеќе

Притвор за Мукоски и Арнаудов

Двајца во притвор, а четворица во домашен притвор

Повеќе

Паѓаат оставки и нови именувања во училиштата во Гевгелија

Оставки си поднесоа в.д. директорите на ОУ „Крсте Мисирков“, ОУ „Климент Охридски“ од Миравци и Основното Музичко Училиште „Васо Карајанов“, а на нивно место се поставени нови вршители на должноста

Повеќе

Потпишани првите договори за млади земјоделци

Девет апликанти од Гевгелија потпишаа договор со МЗШВ за користење на 10.000 евра неповратни средства за започнување на сопствена агро бизнис

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.