Топ Новости >

Вечерва нов земјотрес од 3,5 степени почувствуван во Гевгелија

  • Петок, Јан 05 2018


Вечерва во 4 часот 6 минути и 13 секунди со брз звук на тресење на вратите и останатата столарија во домовите, но и нишање на лустерите во кружни движења, беше почуствуван краткотраен земјотрес од 6-7 секунди.
Европскиот макросеизмички Центар го регистрира епицентарот на територија на Република Грција со јачина од 3,5 степени според европската макросеизмичка скала на длабочина од 5 километри под земјиното тло.
Најблиското место до ударот е местото Дросатион оддалечено североисточно само 7 километри од епицентарот. Источно од ударот на 11 километри е Стар Дојран, а 147 километри југоисточно е Скопје, регистрираат од ЕМЦ.

Ударот е оценет со јачина од трета категорија и со истиот интензитет го почуствуваа и жителите на Богданци, Гевгелија и Валандово, местата Кукуш и Агија Параскева во Грција и сите останати населени места во радиус од 30 километри.
Како земјотрес од втора категорија, во радиус од 80 километри, го почуствуваа и во Петрич и Сандански Бугарија.

Еден од ударите во текот на полноќните часови (3-ти спрема 4-ти јануари)  беше со епицентрално подрачје во Дојранското езеро, повторно со грчка територијалност.

Ова се се' уште потреси како афтер шокови од разместувањето на истата трусна плоча на која лежи Дојран и Дојранското езеро и масивот на Беласица.

 

 


Стартуваше проектот за уредување на Динќут

Со средства од ЕУ од програмата за меѓугранична соработка општина Гевгелија како партнер со Агенцијата за развој од Банско ќе го уредува туристичкиот и спортски локалитет Динќут

Повеќе

Празничниот јануари ги намали крадците во Гевгелија

Тоа го потврдува и извештајот на Полициска станица Гевгелија која службено констатирала дека во период од 15.01. до 21.01.2018 година на подрачјето на полициската надлежност, нема регистрирано ниту

Повеќе

Гевгелиските угостители на средба со градоначалникот

Угостителите со локалната самоуправа ќе градат солидна туристичка понуда во Гевгелија

Повеќе

Државна пензија за сите

Оваа мерка е предвидена во владината програма и најверојатно ќе се реализира во следната фискална година

Повеќе

Започна второто полугодие за 2.800 ученици во Гевгелија

Крајот на продолжениот зимски полугодишен одмор училиштата го дочекаа подготвени со обезбедено гориво за затоплување на училниците и училишните простории

Повеќе

Пангалос: Реакциите „Македонија не смее да се даде“ доаѓаат од искомплексирани

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос: северниот сосед има право да се вика како што сака, па дури и Атина или Спарта

Повеќе

Браќата Ристе и Ратко Стефановиќ крстоносители во Гевгелија

Близнаците, браќата Ристе и  Ратко Стефановиќ од Гевгелија, со благослов на црквата ќе го носат крстот во сите домови низ Општината, пренесувајќи ги пораките за здравје, среќа и бериќет во секое

Повеќе

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Тодор Цветанов од Бугарија

Среќниот носител на крстот во Гевгелија, Тодор Цветков го имал фатено крстот на Водици во Истамбул, Турција и Москва, Русија

Повеќе

ВИДЕО: Столтенберг за Заев „Тој е мојот херој“

Генералниот секретар на НАТО со пофални зборови за Премиерот на Македонија

Повеќе

Гевгелија домаќин на дипломатски кор

Во организација на Претседателот Ѓорге Иванов вечерва во Гевгелија ќе се одржи свечен прием за дипломатскиот кор во државата

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.