Топ Новости >

Ново тресење на земјиштето во Дојранско

  • Понеделник, Јан 08 2018


На првиот ден од Божиќ регистрирани три земјотреса во близина на Дојранското езеро, а на Бадник уште два со помал интензитет. Последниот е регистриран на три минут пред полноќ, во 23:57:09 часот (22:57:09 по локално време) со епицентар на грчка територија кој се наоѓа во близина на грчкото место Агиа Параскеви, на 26,4 клометри северно од местото Килкис (Кукуш). Територијално гледано тоа е од другата страна на Дојранското езеро на грчка територија.
Силината на потресот е 2,9 степени според европската макросеизмичка скала на длабочина од 2 километри од земјиното тло, со што потресот е класифициран во трета категорија земјотреси.
Истиот е почувствуван и на македонска територија, во Стар и Нов Дојран, Богданци, Валандово, Гевгелија и околните населени места во радиус од 30 километри. За жителите на Гевгелија не беше силен, ниту страшен удар, туку краткотрајно замајување од исток кон запад и тоа на два пати. Сепак, чувството беше непријатно за тие кои го почувствуваа.

 

 

Фото: од Европскиот Центар за сеизмологија - мапа на епицентарот и околните населени места каде е почувствуван потресот

 

На овој земјотрес му претходеше потресот од 2,3 степени според ЕМС кој се случи во 13:32:12 часот исто во подрачјето на северна Грција, на 22,2 километри северно од Кукуш.
Седмиот ден од јануари, на 42 минути после полноќ во истото подрачје е регистриран помал потрес од 1,0 стемени според европската макросеизмичка скала исто на 23,6 километри северно од Кукуш.

Вчерашниот ден 6-ти јануари имаше исто подземни активности на придвижување во овој дел од Грција, а беа почувствувани и во Нов и Стар Дојран, поради близината на потресите. Иако со помала јачина, првиот од 1,6 степени (во 00:27:23 часот) на неколку километри од Дојран, а вториот со јачина од 1,4 степени на оддалеченост од само 22,5 километри од грчкото место Килкис, а помалку од 10-на километри од Дојран.

Ова е само доказ дека потресите од грчко тло постепено се придвижуваат со епицентралните удари кон север, кон бугарска територија. Трусната зона на потресите е во близина на планинскиот масив на Беласица. Слабеењето на јачината на ударите само укажува на последователни афтершокови, што е вообичаено за поголем потрес каков што беше тој на 2 јануари годинава со јачина од 5,1 степен според евроспката макросеизмичка скала.

 

 Фото од Европскиот макросеизмички Центар - црвените точки се местата на епицентар на потресите до 7-ми јануари, зелените точки се местата на епицентарот на земјотресите од 6-ти јануар 2018


 

СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.