Топ Новости >

Општина Гевгелија започна со расчистување на дивите депонии

  • Понеделник, Фев 12 2018

 


 

По направениот увид на теренот на дивите депонии кои се простираат во границите на општина Гвегелија, општината започна со расчистување на истите. Во акцијата на расчистување на дивите депонии ќе бидат вклучени надлежните општински служби, Јавното комунално претпријатие „Комуналец“ од Гевгелија, но и градежните фирми „Анса“ и „Алфа проект“.

Првично, според направениот план ќе се пристапи кон расчистување на депонијата за градежен шут кај Милци и кај депонијата во близина на Мрзенска река. По расчистувањето на овие две депонии истите ќе бидат заградени и на нив ќе се постават дежурни служби. Овие депонии ќе опстанат како депонии само за градежен шут и во иднина секое лице или градежни компании каи ќе сакаат да фрлат непотребен градежен шут, истото ќе можат да го направат на депониите, но претходно ќе треба да платат одредена комунална такса.

Расчистувањето на депониите ќе се изврши во сите населени места, а по отстранувањето на истите, ќе се одредат локации за депонирање само на градежен шут.


 

Одбележан 26 април - Денот на излегувањето на првите партизани од гевгелиско

Денот на излегувањето на првите партизани од гевгелиско денеска со свежо цвеќе пред Спомен костурницата на паднатите борци одбележан и во Гевгелија - гевгеличани благодарни на своите слободари

Повеќе

Пуштена во сообраќај делницата Демир Капија - Смоквица

Денеска напладне со свечена церемонија е пуштена во употреба делницата Демир Капија – Смоквица

Повеќе

Светски ден на Планетата Земја

22 април - Светскиот ден на планетата Земја денес го одбележуваат повеќе од 175 држави низ планената

Повеќе

Автопатот Смоквица-Демир Капија од утре во употреба

Автопатната делница конечно готова, после две години доцнење во изградбата и од утре, понеделник 23 април, ќе се вози по неа

Повеќе

Се асфалтираат улиците во Дојран

Пред почетокот на туристичката сезона локалната самоуправа ги подобрува урбаните услови за граѓаните и посетителите на општината

Повеќе

Владата го проширува списокот за транспарентност на функционерите

Покрај министрите, и судиите, и градоначалниците, и пратениците јавно ќе мораат да објавуваат колку трошеле

Повеќе

Кривична пријава за надрилекарство за гевгеличанка

Без соодветно образование, без лиценца вршела очни прегледи и одредувала диоптрија на пациенти 

Повеќе

Делегација на Чешката Амбасада и Сенатот на Р.Чешка во Гевгелија

Гевгелиско добредојде за делегација од чешкиот Сенат и Амбасадата на Република Чешка во Гевгелија, предводена од неговата екселенција Мирослав Томан

Повеќе

Прес на Владата по повод чистата препорака за преговори со ЕУ

„Во својот извештај до Европскиот Совет на ЕУ, Европската Комисија предложи кристално чиста, безусловна препорака за почеток на преговорите за Република Македонија“

Повеќе

Симната условеноста за пристапните преговори со ЕУ

Македонија доби чиста препорака за почеток на пристапните преговори од страна на Европската комисија и многу подобрен вординг во однос на претходните извештаи (Жбогар)

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.