Топ Новости >

Заев: Во Босна и Херцеговина само со лични карти

  • Понеделник, Мар 12 2018

 


 

На денешната заедничка прес конференција на Премиерот Зоран Заев и Претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, се истакна дека македонските граѓани ќе можат да влегуваат во БиХ само со лична карта и дека исто важи и за граѓани на БиХ кои ќе ја посетат нашата држава.

„По досегашните договори за влез само со лични карти со Србија и Албанија, сега македонските граѓани ќе можат и во Босна и Херцеговина да влегуваат само со лични карти“, рече Заев.

„Денеска Република Македонија и Босна и Херцеговина испратија уште една силна порака дека сериозно сме посветени на развивањето на пријателски односи во соседството и за сплотен регион насочен кон европските перспективи“ додаде премиерот Заев.

На новинарско прашање кога да се очекува директна авионска линија помеѓу БиХ и Скопје, Звиздиќ нагласи дека таквата линија се очекува да се воведе пред летото.


  

СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе

 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.